Szczecin: Od lat zarastała chaszczami. Pusta działka na Podzamczu przestanie straszyć?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Od lat zarastała chaszczami. Pusta działka na Podzamczu przestanie straszyć? [ZDJĘCIA]

2021-06-14 14:16

Od chwili rozpoczęcia odbudowy szczecińskiego Podzamcza mija już 25 lat. W tym czasie zabudowano już większość kwartałów na dolnym tarasie Starego Miasta, jednak spory teren tuż u stóp Zamku Książąt Pomorskich przez długi czas nie miał szczęścia do inwestorów - do tego stopnia, że na sporej działce zdążył już wyrosnąć prawdziwy "las". Jest jednak cień nadziei, że sytuacja wkrótce ulegnie zmianie. W ostatnim czasie pojawiły się w tym miejscu ekipy budowlane, a na ogrodzeniu zawisła tablica informacyjna, z której wynika, że jest to formalnie teren budowy. Co powstanie w tym miejscu?

O planach zabudowy kwartału nr 3 mówiło się od dawna. Pojawiały się różne koncepcje, plany i obietnice zagospodarowania terenu, jednak żadna z nich nie doczekała się realizacji. Działkę porastały samosiejki, które z biegiem lat stworzyły w tym miejscu gęsty zagajnik. Niestety służyła ona również jako dzikie wysypisko śmieci. Od czasu do czasu pojawiali się też w tym miejscu archeolodzy, którzy eksplorowali odsłonięte fundamenty przedwojennych kamienic.

Czytaj też: Czy jeden mural może zastąpić 200 drzew? Ekologiczne dzieło przy Rondzie Giedroycia w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ostatnia koncepcja zabudowy tego miejsca pochodzi z 2014 roku, jednak nie wiadomo czy zostanie zrealizowana w tej formie. Jak wynika z informacji zamieszczonych na tablicy informacyjnej, na działce u zbiegu ulic Kłodnej i Panieńskiej mają powstać budynki mieszkalno-usługowe. Więcej szczegółów inwestor nie zdradza. Nie wiadomo, czy nowe budynki swoją formą będą nawiązywały do historycznego charakteru tej części miasta, czy będzie to nowoczesna zabudowa. Nie ma również żadnej informacji odnośnie terminów rozpoczęcia i zakończenia prac.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że tym razem nie skończy się na zapowiedziach, a najbardziej zaniedbana część Podzamcza w końcu doczeka się zagospodarowania i zamiast odstraszać, zacznie przyciągać mieszkańców i turystów.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie otwarta. Tłumy przed sklepem. Prezydent przeciął wstęgę [ZDJĘCIA, WIDEO]

QUIZ: Co wiesz o współczesnym Szczecinie?

Pytanie 1 z 15
Pierwszym prezydentem polskiego Szczecina był:
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy