Szczecin: Niecodzienna interwencja strażników miejskich. Zostali wezwani do... NAGROBKA!

2020-11-10 12:46

Kilka dni temu szczecińscy strażnicy miejscy otrzymali dość nietypowe zgłoszenie. Jeszcze bardziej nietypowa okazała się lokalizacja przedmiotu, którego dotyczyła interwencja. Chodziło mianowicie o fragment... nagrobka!

W sobotnie popołudnie, około godziny 13:00 strażnicy osiedlowi z Oddziału Prawobrzeże Straży Miejskiej otrzymali zgłoszenie od dyżurnego o znalezieniu płyty nagrobnej. Leżała ona w dość nietypowym miejscu, bo przy wejściu na klatkę schodową w bloku na ulicy Rydla na osiedlu Słonecznym.

- Po przybyciu na miejsce strażnicy odnaleźli fragment nagrobka - informuje st. insp. Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. - Napis na płycie wskazywał, iż pochodzi ona z grobu dziecka, które urodziło się we wrześniu 1928 roku i kilka dni później zmarło.

Prawie 100-letnia płyta została przewieziona radiowozem do siedziby straży miejskiej przy ulicy Struga. Tam znalezisko zostało zabezpieczone przed uszkodzeniem i czekało na dalsze decyzje ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

We wtorek płyta została przetransportowana na cmentarz w Zdrojach, gdzie zostanie umieszczona razem z innymi odnalezionymi na terenie Prawobrzeża zabytkowymi głowicami nagrobnymi.

WPADKI NA CMENTARZU + podziękowania l (Nie)zapomniani