Przebudowa ulicy Szafera na finiszu

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Dobiega końca przebudowa ulicy Szafera. Kierowcy odetchną z ulgą.

Szczecin: Na Szafera wracają autobusy. Zmiany na dwóch ważnych liniach

2021-08-17 17:14

Ta informacja z pewnością ucieszyła kierowców poruszających się w rejonie osiedla Zawadzkiego. Po blisko dwóch latach przerwy, od najbliższego piątku będzie można przejechać przebudowaną ulicą Szafera. Zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej, którzy w ostatnim czasie musieli borykać się z licznymi utrudnieniami.

W ramach inwestycji wartej ponad 125 milionów złotych powstało nowe torowisko tramwajowe, biegnące do zupełnie nowej pętli tramwajowo-autobusowej przy hali Netto Arena, a także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Dużej zmianie uległ także układ drogowy, a to za sprawą wybudowania aż czterech rond, parkingu park&ride, a także nowej jezdni z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.

Chociaż przejazd ulicą Szafera będzie już możliwy, warto pamiętać, że formalnie wciąż jest to plac budowy. Wykonawca nadal będzie prowadził prace porządkowe oraz rozpoczną się procesy odbiorowe, próby techniczne elementów podstacji i przejazd techniczny tramwaju. Dopiero za kilka tygodni rozpocznie się końcowy odbiór inwestycji oraz proces uzyskania pozwolenia na użytkowanie. To oznacza, że tramwajem po nowym torowisku pojedziemy pod koniec roku.

Czytaj też: Dobra wiadomość dla kierowców. Ulica Szafera zostanie otwarta [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zmiany w kursowaniu autobusów

Już od piątku zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej. Zmianie ulegną trasy autobusów linii 75 i nocnej 521.

 • Autobusy kursować będą na tymczasowej trasie Dworzec Główny – Szafera (w obu kierunkach): od przystanku „Zawadzkiego Kościół” ulicą Zawadzkiego do ulicy Szafera. Na trasie uruchomione zostaną następujące przystanki:
  • „Zawadzkiego” – po południowej stronie ronda Szczecińskich Olimpijczyków,
  • „Arena Szczecin” – na ul. Szafera po zachodniej stronie ronda Szczecińskich Olimpijczyków, zlokalizowany na torowisku tramwajowym,
  • „Szafera” – na ul. Szafera po wschodniej stronie ronda Błękitnej Armii, zlokalizowany na torowisku tramwajowym, będący przystankiem dla wysiadających dla linii 75 i 521,
  • „Szafera” – na ul. Szafera po wschodniej stronie ronda Błękitnej Armii, zlokalizowany na torowisku tramwajowym w kierunku centrum, będący przystankiem początkowym dla linii 75 i 521.
 • Linie 75 i 521 będą kursować według dotychczasowego rozkładu jazdy.
 • Likwidacji ulegną tymczasowe przystanki „Romera”, „Romera Szkoła” i „Marlicza”.

Czytaj też: Fontanna w centrum Szczecina od lat nie tryska wodą. Co dalej z "Labiryntem"?

Sonda
Czy często stoisz w korkach?
Przebudowa ulicy Szafera w Szczecinie na finiszu. Wkrótce otwarcie