Polecany artykuł:
To kolejna, po siatkarskich mistrzostwach Europy, międzynarodowa impreza sportowa, która odbędzie się w naszym mieście. Do Szczecina przyjadą setki najlepszych gimnastyków i gimnastyczek z całej Europy, a oczy sportowego świata zwrócą się na Polskę, która do tej pory tylko dwukrotnie gościła imprezę gimnastyczną tej rangi, a miało to miejsce ponad pół wieku temu - w 1959 i 1969 roku.
Przeczytaj również: Byłeś na meczu Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin? Oznacz się na gigapanoramie!
Już w kwietniu hala Netto Arena zapełni się po brzegi, a kibice będą całymi rodzinami przeżywać te ważne zawody sportowe. Sport to przecież nie tylko wysiłek, pot, rywalizacja, nie tylko sukcesy i porażki, to przede wszystkim wielkie emocje.
Gimnastyka sportowa swoimi korzeniami sięga starożytności. Wspominają o niej w swoich dziełach m.in. Arystoteles, Platon i Homer. Współcześnie sport ten opiera się na wykonywaniu przez zawodników i zawodniczki krótkich układów ćwiczeń na różnych przyrządach. Znajdują się wśród nich m.in. równoważnia, drążek, poręcze i kółka.
Podczas zawodów uczestnicy wykonują układy ćwiczeń w poszczególnych konkurencjach. Kobiety rywalizują w skoku, poręczach asymetrycznych, równoważni, ćwiczeniach wolnych, zaś mężczyźni w ćwiczeniach wolnych, koniu z łękami, kółkach, skoku, poręczach, drążku. Zawodnicy klasyfikowani są indywidualnie w poszczególnych konkurencjach; w wieloboju gimnastycznym (sumując punkty uzyskane we wszystkich konkurencjach) i drużynowo (sumując indywidualne wyniki).
Przeczytaj również: Najpierw myszy, później... kleszcze! Czeka nas prawdziwa inwazja?
Sportem zarządza Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna, która określa zasady punktacji i reguluje wszystkie sprawy związane ze współzawodnictwem elity zawodników. W Polsce pieczę nad gimnastyką sportową sprawuje Polski Związek Gimnastyczny.
Więcej informacji o wydarzeniu oraz biletach można znaleźć na stronie ecszczecin2019.eu.