Syrena alarmowa

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Syrena alarmowa

Syreny zawyją w Szczecinie. Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

2021-05-19 21:54

W tym tygodniu na terenie Szczecina i regionu będzie można usłyszeć dźwięk syren alarmowych. Będzie to sygnał ostrzegający przed atakiem z powietrza. Dlaczego wyją syreny w Szczecinie i Zachodniopomorskiem? Co się dzieje? Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Wyjaśniamy.

Dlaczego w Szczecinie wyją syreny?

Dźwięk syren alarmowych może być słyszany w regionie regionie w dniach od 17 do 21 maja. W Szczecinie dźwięk syren alarmowych rozlegnie się w czwartek, 20 maja. Na szczęście to tylko ćwiczenia. W tym czasie odbywać się będzie ćwiczenie taktyczno-specjalne „RENEGADE/SAREX-21” organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczenia na terenie województwa będą realizowane epizody dotyczące statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. Prowadzona będzie również akcja poszukiwawczo-ratownicza w trudno dostępnych obszarach leśnych.

Zobacz też: Piłkarski karnawał na bulwarach. Pogoń Szczecin świętowała z mieszkańcami trzecie miejsce w ekstraklasie [WIDEO]

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia statek powietrzny RENEGADE będzie przemieszczać się w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Na trasie przelotu będą uruchamiane syreny alarmowe ostrzegające ludność przed atakiem z powietrza. Emitowane będą dwa sygnały – pierwszy ogłaszający alarm (3-minutowy, modulowany), a po ustaniu zagrożenia drugi – odwołujący alarm (3-minutowy, ciągły). Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powietrznej, jak również ratownictwa lotniczego i morskiego.

Zobacz też: Kiedy przejedziemy przez węzeł Granitowa? Prezydent Szczecina podał termin!

Piłkarski karnawał na szczecińskich bulwarach. Pogoń świętuje trzecie miejsce w ekstraklasie