Protest kobiet w Szczecinie - 22.10.2020

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Strajk kobiet w Szczecinie. W środę kolejny przemarsz ulicami Szczecina. Zobacz trasę!

2020-10-28 7:58

Środa jest kolejnym dniem protestów po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. To nie tylko zapowiadane wcześniej nieobecności w pracy, szkołach i na uczelniach, ale także kolejne manifestacje. Wczesnym popołudniem, na ulicach Szczecina odbędzie się kolejny przemarsz.

Manifestacja w Szczecinie odbędzie się pod hasłem "Trzeba było nas nie wkurwi*ć" rozpocznie się o godz. 13:00 na placu Solidarności. Następnie jej uczestnicy przejdą głównymi ulicami Szczecina. Trasa przemarszu będzie prowadziła następującą trasą:

  • pl. Solidarności
  • pl. Żołnierza Polskiego - w okolicy sądu, pl. Adamowicza i Galerii Kaskada
  • Brama Portowa
  • pl. Zwycięstwa - obok "Medicusa" i kościoła NSPJ
  • al. Wojska Polskiego - w kierunku pl. Szarych Szeregów
  • ul. Piłsudskiego przez pl. Odrodzenia i pl. Grunwaldzki w stronę pl. Rodła
  • al. Wyzwolenia w kierunku pl. Żołnierza Polskiego

Zakończenie manifestacji planowane jest na pl. Adamowicza. W zależności od liczby uczestników zgromadzenie może rozszerzyć się o sąsiedni pl. Lotników.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał. Wyrok spowodował liczne protesty na ulicach wielu polskich miast.

Protesty po ogłoszeniu wyroku TK odbywają się codziennie. W ostatnich dniach protestujący zbierali się m.in. na Jasnych Błoniach, na pl. Solidarności, przy fontannie u stóp Wałów Chrobrego, pod katedrą św. Jakuba, pod siedzibą PiS, pod siedzibą kurii a także przed biurem poselskim Joachima Brudzińskiego i kancelarią Bartłomieja Sochańskiego. W poniedziałek manifestujący zablokowali ruch samochodowy m.in. na al. Wyzwolenia. Tego dnia odbyła się również duża manifestacja na placu Szarych Szeregów. Wzięło w niej udział ponad 6 tysięcy osób. Natomiast we wtorek po południu uczestnicy przeszli z Bramy Portowej pod siedzibę Solidarności i pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Kolejny dzień protestów w Szczecinie
Sonda
Czy popierasz protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego?
Nasi Partnerzy polecają