Starlinki nad Polską

i

Autor: YouTube / nocneniebo.pl

Starlinki znów przelecą nad Polską! Kiedy można zobaczyć "kosmiczny pociąg"?

2021-04-29 17:05

Po ponad miesięcznej nieobecności, na polskie niebo znów powróci "kosmiczny pociąg" Elona Muska, czyli satelity Starlink. Sznur świetlnych punktów będzie dobrze widoczny na nocnym niebie, dlatego warto się poświęcić i spojrzeć w górę, by zobaczyć to niecodzienne zjawisko. Kiedy będzie można zobaczyć Starlinki nad Polską?

Spis treści

  1. Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?
  2. Jak obserwować Starlinki?
  3. Czym są satelity Starlink?

Jak informuje portal nocneniebo.pl, satelity zostały wyniesione na orbitę 29 kwietnia o godzinie 5:44 i będą przelatywać codziennie nad Polską. Na niebie będzie można zaobserwować długą linię składającą się ze świetlnych punktów, która będzie do złudzenia przypominać pociąg ułożony z kilkudziesięciu wagoników. Stąd właśnie wywodzi się nazwa Starlink Train.

Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?

Pierwszy przelot będzie można zaobserwować w piątek, 30 kwietnia o godzinie 3:00. Kolejny przelot odbędzie się o godzinie 4:31 i tak będzie przez kilka kolejnych dni, aż do środy 5 maja. Potem satelity na jeden dzień znikną i pojawią się ponownie, ale już w godzinach wieczornych - między 22:00 i 23:00.

Zobacz też: Aleksander Doba niesie pomoc zza grobu. Wyjątkowa pamiątka na licytacji dla chorej dziewczynki

Szczegółowe mapki przedstawiające przelot satelitów Starlink nad Polską można znaleźć na portalu nocneniebo.pl.

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem.

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich kilkaset. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania