Stargard: Resocjalizacja dla ciała i ducha. Zamiast nudzić się w celi, uprawiają JOGĘ!

2021-02-04 11:23

Resocjalizacja za więziennymi murami może przybierać rozmaite formy. Osadzeni ze stargardzkiej jednostki nie tylko szyją maseczki, przygotowują słodkie wypieki czy uczą się nowych umiejętności zawodowych, ale także dbają o swoją kondycję fizyczną i psychiczną, biorąc udział w zajęciach z jogi, w ramach programu "Wolny duch, wolne ciało, wolny ja".

Wychodząc naprzeciw osadzonym w trudnym czasie pandemii, zajęcia z jogi zorganizowali mjr. Tomasz Wąsaty i kpt. Paweł Apiecionek.

- Głównym celem programu readaptacji społecznej jest podniesienie świadomości wśród osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności na temat alternatywnych, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu poprzez organizację warsztatów z jogi, dzięki którym osadzeni będą mogli zapoznać się z inną niż dotychczas wizją życia „poza murami” stworzoną w trakcie całego przedsięwzięcia, a co z kolei pozwoli na powielenie i przeniesienie tego modelu do ich życia na wolności - tłumaczy por. Grzegorz Terlikowski z Zakładu Karnego w Stargardzie.

Zobacz też: Dżessika i Brajan są już passé? Sprawdź, jakie imiona były najpopularniejsze w 2020 roku na Pomorzu Zachodnim!

W zajęciach uczestniczy siedmiu osadzonych, w tym dwóch osadzonych młodocianych poniżej 21. roku życia i pięciu osadzonych dorosłych odbywających karę po raz pierwszy. Zajęcia w ramach programu odbywają się dwa razy w tygodniu i będą prowadzone przez okres 6 miesięcy.

Korzyści z uprawiania jogi

Joga to jeden ze starożytnych, indyjskich systemów rozwoju, zawierający techniki ruchu, oddechu, medytacji i mantry. Praktyka jogi utrzymuje ciało w optymalnym zdrowiu fizycznym (zwiększa pojemność płuc, pobudza krążenie, wzmacnia i reguluje system nerwowy i hormonalny) oraz stymuluje umysł, daje stabilność i pewność siebie w obliczu stresu. Zwiększa odporność organizmu, wpływa uspokajająco na umysł. Osoby praktykujące jogę już na początku praktyki zaczynają odczuwać wewnętrzny spokój, emocjonalną równowagę, radość, a ich organizm staje się silniejszy, umysł bardziej klarowny. Joga pozytywnie wpływa na samodyscyplinę i tonuje negatywne emocje towarzyszące odbywaniu kary pozbawienia wolności. Ponadto pomaga zbudować trwałą oraz stabilną postawę. Stanowi to bardzo dobre uzupełnienie dla pozostałych programów resocjalizacyjnych prowadzonych w Zakładzie Karnym w Stargardzie.

Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele

Jedną z technik relaksacyjnych, która stosowana jest podczas zajęć z osadzonymi jest trening metodą Edmunda Jacobsona. Trening relaksacyjny Jacobsona oparty jest na teorii, według której związek między napięciem fizycznym, a psychicznym można wykorzystać do usuwania psychicznych objawów stresu poprzez relaks ciała – uspokojenie przyspieszonego w stresie oddechu i rozluźnienie mięśni oraz naukę kontroli nad napięciem fizycznym i w związku z tym efektywniejsze radzenie sobie ze stresem na co dzień. Poza niwelowaniem stresu systematyczne, spokojne ćwiczenia i relaks ciała pozwalają wyrównać ciśnienie krwi, co wpływa pozytywnie na pracę serca i układu nerwowego, a u osób z nadciśnieniem i padaczką zmniejsza objawy i dolegliwości spowodowane tymi przypadłościami.

Trening Jacobsona przynosi pozytywne efekty również w leczeniu bezsenności, ze względu na wyciszenie umysłu, uspokojenie ciała i emocji oraz fizyczny relaks.

Zobacz też: Kiedyś na bakier z prawem, dziś... pieką BABECZKI! Więźniowie ze Stargardu w niecodziennej roli [ZDJĘCIA]

Czy nadawałbyś się do pracy w służbie więziennej?

Pytanie 1 z 10
Na czele Okregowego Inspektoratu Służby Więziennej stoi:
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany