Stargard: Zamiast nudzić się w celi, uprawiają JOGĘ!

SES

Resocjalizacja za więziennymi murami może przybierać rozmaite formy. Osadzeni ze stargardzkiej jednostki nie tylko szyją maseczki, przygotowują słodkie wypieki czy uczą się nowych umiejętności zawodowych, ale także dbają o swoją kondycję fizyczną i psychiczną, biorąc udział w zajeciach z jogi, w ramach programu "Wolny duch, wolne ciało, wolny ja".

Zajęcia z jogi w Zakładzie Karnym w Stargardzie
Fot.: mjr. Tomasz Wąsaty / Zakład Karny w Stargardzie

Zajęcia z jogi w Zakładzie Karnym w Stargardzie

Wychodząc naprzeciw osadzonym w trudnym czasie pandemii, zajęcia z jogi zorganizowali mjr. Tomasz Wąsaty i kpt. Paweł Apiecionek.

- Głównym celem programu readaptacji społecznej jest podniesienie świadomości wśród osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności na temat alternatywnych, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu poprzez organizację warsztatów z jogi, dzięki którym osadzeni będą mogli zapoznać się z inną niż dotychczas wizją życia „poza murami” stworzoną w trakcie całego przedsięwzięcia, a co z kolei pozwoli na powielenie i przeniesienie tego modelu do ich życia na wolności - tłumaczy por. Grzegorz Terlikowski z Zakładu Karnego w Stargardzie.

W zajęciach uczestniczy siedmiu osadzonych, w tym dwóch osadzonych młodocianych poniżej 21. roku życia i pięciu osadzonych dorosłych odbywających karę po raz pierwszy. Zajęcia w ramach programu odbywają się dwa razy w tygodniu i będą prowadzone przez okres 6 miesięcy.

Zajęcia z jogi w Zakładzie Karnym w Stargardzie
Fot.: mjr. Tomasz Wąsaty / Zakład Karny w Stargardzie

Korzyści z uprawiania jogi

Joga to jeden ze starożytnych, indyjskich systemów rozwoju, zawierający techniki ruchu, oddechu, medytacji i mantry. Praktyka jogi utrzymuje ciało w optymalnym zdrowiu fizycznym (zwiększa pojemność płuc, pobudza krążenie, wzmacnia i reguluje system nerwowy i hormonalny) oraz stymuluje umysł, daje stabilność i pewność siebie w obliczu stresu. Zwiększa odporność organizmu, wpływa uspokajająco na umysł. Osoby praktykujące jogę już na początku praktyki zaczynają odczuwać wewnętrzny spokój, emocjonalną równowagę, radość, a ich organizm staje się silniejszy, umysł bardziej klarowny. Joga pozytywnie wpływa na samodyscyplinę i tonuje negatywne emocje towarzyszące odbywaniu kary pozbawienia wolności. Ponadto pomaga zbudować trwałą oraz stabilną postawę. Stanowi to bardzo dobre uzupełnienie dla pozostałych programów resocjalizacyjnych prowadzonych w Zakładzie Karnym w Stargardzie.

Zajęcia z jogi w Zakładzie Karnym w Stargardzie
Fot.: mjr. Tomasz Wąsaty / Zakład Karny w Stargardzie

Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele

Jedną z technik relaksacyjnych, która stosowana jest podczas zajęć z osadzonymi jest trening metodą Edmunda Jacobsona. Trening relaksacyjny Jacobsona oparty jest na teorii, według której związek między napięciem fizycznym, a psychicznym można wykorzystać do usuwania psychicznych objawów stresu poprzez relaks ciała – uspokojenie przyspieszonego w stresie oddechu i rozluźnienie mięśni oraz naukę kontroli nad napięciem fizycznym i w związku z tym efektywniejsze radzenie sobie ze stresem na co dzień. Poza niwelowaniem stresu systematyczne, spokojne ćwiczenia i relaks ciała pozwalają wyrównać ciśnienie krwi, co wpływa pozytywnie na pracę serca i układu nerwowego, a u osób z nadciśnieniem i padaczką zmniejsza objawy i dolegliwości spowodowane tymi przypadłościami.

Trening Jacobsona przynosi pozytywne efekty również w leczeniu bezsenności, ze względu na wyciszenie umysłu, uspokojenie ciała i emocji oraz fizyczny relaks.

Zobacz następną galerię
Modernizacja mostu w Siekierkach - luty 2020
Modernizacja mostu w Siekierkach - luty 2020

Modernizacja mostu w Siekierkach - luty 2020

Zamknij galerię
email