Spacerowali po plaży i znaleźli prawdziwy skarb. Wystarczyło patrzeć pod nogi

i

Autor: Anastaiya Vragova / CC0 / pexels.com Spacerowali po plaży i znaleźli prawdziwy skarb. Wystarczyło patrzeć pod nogi

Tego się nie spodziewali!

Spacerowali po plaży i znaleźli prawdziwy skarb. Wystarczyło patrzeć pod nogi

2023-08-30 10:28

Spacer po nadbałtyckiej plaży to bez wątpienia duża przyjemność. Można pooddychać świeżym powietrzem bogatym w cenny dla organizmu jod, podziwiać morskie fale na tle błękitnego nieba czy zjawiskowe zachody słońca. Czasem można też natknąć się na niecodziennie znalezisko w postaci bryłki bursztynu, która może być oryginalną pamiątką z wakacji nad morzem. Przekonało się o tym małżeństwo, które wybrało się na spacer po plaży w Darłowie (woj. zachodniopomorskie).

Spacerowali nad Bałtykiem, znaleźli prawdziwy skarb!

Małżonkowie spacerowali wzdłuż brzegu, gdy nagle, dosłownie pod ich nogami, pojawił się okazały kawałek bursztynu, mieniący się pięknymi kolorami. Bryła była ogromna, miała wielkość dłoni. "Małżonkowie stanęli i aż nie dowierzali, ale ogromnie się ucieszyli z takiego znaleziska" - relacjonuje "Dziennik Bałtycki".

Po zważeniu okazało się, że znaleziony kawałek bursztynu waży aż 140 gramów. To niezwykle rzadkie znalezisko i wyjątkowa pamiątka znad morza, która będzie przypominać o tym - jak się okazało - wyjątkowym spacerze.

Co można zrobić z bursztynu?

Bursztyn bałtycki jest najbardziej ceniony w jubilerstwie. Jego fragmenty często są elementem pierścionków, kolczyków czy wisiorków. Bursztyn może być również surowcem wykorzystywanym w produkcji tworzyw sztucznych. Od setek lat stosowany jest też w medycynie niekonwencjonalnej, a także w farmacji i kosmetyce jako składnik kremów, mydeł, peelingów czy maseczek.

Bursztyn posiada właściwości antybakteryjne, które m.in. ułatwiają gojenie ran. Wpływa również na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wzmaga wydzielanie żółci. Ma także właściwości uspokajające.

Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego ważyła prawie 10 kilogramów.

Jak odróżnić bursztyn od kamienia?

Bursztyn często może być pomylony z innymi kamieniami o podobnej barwie, kawałkami szkła, a nawet plastiku. Jest jednak prosty sposób, by sprawdzić czy to, co znaleźliśmy na plaży jest prawdziwym "złotem Bałtyku". Jak informuje Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie autentyczności bursztynu jest wrzucenie bryłki do osolonej wody. "Dodaj i wymieszaj 2-3 łyżki soli na szklankę wody, a następnie wrzuć znalezioną bryłkę. Jeśli pływa po powierzchni to pierwsza jaskółka, że znaleziona bryłka jest bursztynem!" - czytamy na stronie internetowej muzeum.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Dwa oblicza jednej plaży
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany