Słoń z Warszewa. Pomnik, o którego istnieniu wielu szczecinian nie miało pojęcia! [GALERIA]

2016-04-02 12:06

O istnieniu warszewskiego słonia wielu szczecinian nie ma pojęcia. Rzeźba, która zdobi skwer w sercu osiedla nieco oddalonego od centrum Szczecina, jest obok bocianów, jednym z najważniejszych symboli Warszewa. Poznajcie jej historię!

W historycznej części osiedla, pomiędzy ulicami Szczecińską i Poznańską znajduje się niewielki skwer z drzewami, alejkami i kilkoma ławkami. W jego centralnej części stoi rzeźba przedstawiająca słonia. Figura autorstwa niemieckiego artysty Kurta Schwerdtfegera powstała w 1934 roku i służyła pierwotnie jako fontanna. Z trąby stojącego na środku oczka wodnego słonia, skierowanej prosto ku górze, tryskała woda.

Rzeźba przetrwała wojnę, jednak jej losy bywały różne. Betonowa misa dawnej fontanny służyła m.in. jako basen kąpielowy i piaskownica. Słoń wielokrotnie padał ofiarą okolicznych wandali, a najczęściej niszczona była jego trąba.

Dopiero w 2004 roku skwer wraz z rzeźbą doczekały się gruntownej modernizacji. Podczas prac remontowych, wskutek pomyłki został zmieniony widniejący na cokole rok powstania figury – zamiast 1934 widzimy błędną datę 1903. Nieporozumienie wynikło z faktu, iż element w kształcie okręgu zdobiący datę został wzięty za cyfrę 0.

Przeczytaj również: Trasa Zamkowa - największa galeria graffiti w Szczecinie [GALERIA ZDJĘĆ]