Sinice w jeziorze Dąbie. Popularne kąpielisko zamknięte

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Sinice w jeziorze Dąbie. Popularne kąpielisko zamknięte

Zakaz kąpieli

Sinice w jeziorze Dąbie. Popularne kąpielisko zamknięte

2022-08-11 8:26

Na kąpielisku w Szczecinie Dąbiu zawisła czerwona flaga, oznaczająca zakaz wstępu do wody. Wszystkiemu winny jest zakwit sinic w wodach jeziora. Kontakt z nimi może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Plaża została zamknięta w środę, 10 sierpnia, po stwierdzeni zakwitu sinic wodach jeziora Dąbie. Woda jest nieprzydatna do kąpieli, a kontakt z nią może mieć złe skutki dla zdrowia.

- Sanepid zdecydował o zamknięciu plaży, w związku z tym ratownicy wywiesili czerwoną flagę i pilnują, by nikt nie wchodził do wody - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Kąpielisko zostało zamknięte do odwołania, czyli do momentu stwierdzenia przez sanepid, że woda jest już zdatna do kąpieli.

- Pozostałe atrakcje są wciąż dostępne - dodaje Andrzej Kus.

Czytaj też: Zatruta Odra i tysiące śniętych ryb. Jak wygląda sytuacja w Szczecinie i regionie?

Czym są sinice?

Sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinicowy wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach prezentowane są w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czytaj też: Chcą wyrywać płyty chodnikowe! Czy w ten sposób da się "odbetonować" Szczecin? Są już nawet przykładowe miejsca

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Plaża w Szczecinie Dąbiu otwarta po długim remoncie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany