Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Program Społecznik

Rusza kolejna edycja Programu Społecznik. Miliony na lokalne inicjatywy

2022-03-21 8:00

Kolejna trzyletnia edycja Programu Społecznik przed nami! 21 marca rusza pierwszy w tym roku nabór wniosków. Na projekty Społeczniczek i Społeczników samorząd województwa przeznaczy prawie 3 mln zł. To ogromna szansa na realizację kolejnych lokalnych inicjatyw, a także projektów wspierających młodzież i ekologię. Przewidziano również pomoc na działania na rzecz uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować 3150 inicjatyw! Przed nami kolejna 3-letnia edycja programu na lata 2022-2024, podczas której czeka nas kilka pozytywnych zmian.

Co nowego w Programie Społecznik?

– „Społecznik” to przede wszystkim aktywni ludzie, którzy go na co dzień realizują, organizując dla mieszkańców ciekawe wydarzenia, spotkania, warsztaty, zawody sportowe. Program stanowi cenne narzędzie dające nam wszystkim energię do działania, zmieniania najbliższego otoczenia na lepsze oraz do budowania relacji i więzi międzyludzkich – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Cały czas rozwijamy tę współpracę, umożliwiając sięganie po środki nie tylko podmiotom posiadającym osobowość prawną, a więc organizacjom pozarządowym, ale również współpracującym z nimi grupom nieformalnym. Program cały czas się zmienia. Bierzemy pod uwagę aktualne potrzeby i uwagi Społeczniczek i Społeczników. W tej edycji oferujemy wyższe o tysiąc złotych kwoty mikrodotacji. Teraz wynosić będą 5 tysięcy złotych.

Wyższa kwota mikrodotacji o tysiąc złotych to pierwsza, ale nie jedyna zmiana w nowej edycji Programu Społecznik. Nowości będą również dotyczyć oceny złożonych projektów. Dodatkowe punkty zyskają wnioski, które dotyczyć będą działań młodzieżowych i otrzymają rekomendację Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, mają charakter proekologiczny, zostały skonsultowane z Animatorką lub Animatorem Lokalnym. Premiowane będą też organizacje, które złożyły terminowo i poprawne sprawozdanie rzeczowo-finansowe oraz debiutujące w Społeczniku. Społeczniczki i Społecznicy będą mogli złożyć dwa wnioski w naborze, w tym jeden z grupą nieformalną. W tej edycji Programu Społecznik nie będzie kontynuowana część programu dotycząca Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich wybieranych w internetowym głosowaniu.

– Bez zmian pozostaje jednak podział na subregiony, tak aby zapewnić wszystkim organizacjom równy i sprawiedliwy dostęp do środków oferowanych w Programie Społecznik. Pozwoli to dofinansowywać co najmniej 585 inicjatyw rocznie, minimum 117 na subregion – wylicza Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz. Podział na subregiony prezentuje się następująco:

  • Miasto Szczecin, powiat policki
  • Miasto Świnoujście, powiaty: goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski
  • Powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki
  • Miasto Koszalin, powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński, szczecinecki
  • Powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki

Społeczniczki i Społeczników wciąż będą wspierać Animatorki i Animatorzy lokalni, a operatorem programu, podobnie jak w poprzedniej edycji, będzie wybrana w otwartym konkursie ofert Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

– Dołożymy wszelkich, by kolejna edycja Programu powtórzyła sukces dotychczasowych naborów – mówi Prezes Zarządu KARR S.A. Natalia Wegner. - Osiągnięciem Programu są tysiące niezwykle udanych inicjatyw na obszarze całego województwa zachodniopomorskiego, które z tego co możemy obserwować, niezwykle integrują lokalne społeczności i stanowią impuls do kolejnych działań. W rozpoczynającej się kolejnej trzyletniej odsłonie Programu będziemy chcieli skupić się na zachęceniu kolejnych organizacji i grup inicjatywnych do podjęcia swoich pierwszych działań na obszarach i w miejscowościach dotąd nie objętych programem – promocja dotychczasowych dobrych praktyk bez wątpienia ułatwi nam to zadanie. Promować będziemy także, podobnie jak to było w poprzednich latach, inicjatywy o charakterze młodzieżowym i proekologicznym. Ze swojej strony deklarujemy wszelką pomoc w skutecznej realizacji podjętych działań.

"Społecznik" wspiera Ukrainę

W związku z dramatycznymi wydarzeniami za wschodnią granicą, w Programie Społecznik zostaną wprowadzone istotne zmiany. Mają one na celu pomóc organizacjom pozarządowym w niesieniu pomocy obywatelkom i obywatelom Ukrainy uciekającym przed tragicznymi skutkami wojny. W najbliższym naborze Społeczniczki i Społecznicy będą mogli starać się także o dofinansowanie działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Decyzją Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, takie projekty przy ocenie wniosków otrzymają dodatkowe punkty.

Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Program Społecznik

Masz pomysł? Zgłoś się do Programu Społecznik!

Trwa ostatnie odliczanie do rozpoczęcia pierwszego naboru Programu Społecznik 2022-2024. Data nie jest przypadkowa - to pierwszy dzień wiosny, a wiosną do życia budzi się przyroda, wszystko nabiera nowej energii, a w głowach Społeczniczek i Społeczników rodzą się nowe pomysły

– Myślę, że Społeczniczki i Społeczniczki nie mogą doczekać się już wiosny! Pierwszy nabór wniosków do Programu Społecznik 2022-2024 rozpocznie się właśnie 21 marca. Dofinansowane inicjatywy będą realizowane od maja do grudnia – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.

Z jakim pomysłem można zgłosić się do Programu Społecznik? Dosłownie z każdym, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:

  • nowe technologie i innowacje;
  • edukację, politykę klimatyczną;
  • inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
  • walkę z wykluczeniem społecznym;
  • rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
  • aktywność obywatelską.

Co już się udało zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw. Podczas festynu "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w Parku Nadratowskiego w Szczecinie, w rodzinnej atmosferze i bajkowych klimatach można było w przystępny sposób zapoznać się z szeroko pojętą ekologią. W ramach projektu "Girls Power" w Koszalinie odbyły się warsztaty adresowane do nastolatek, które mogły się dowiedzieć jak pewnym krokiem wejść w dorosłe życie i jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii. "Movember - Bieg z wąsem" miał na celu nie tylko promować aktywny tryb życia, ale także uświadomić mężczyznom jak ważne jest ich zdrowie i jaką rolę odgrywa profilaktyka męskich chorób nowotworowych. Natomiast Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych w Chwarszczanach był nie tylko wyjątkową podróżą w czasie, ale także pokazał wszystkim uczestnikom jak ważne w życiu są pasje i dlaczego warto je pielęgnować.

To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Jak widać na powyższych przykładach, projekty mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Możliwości są więc nieograniczone.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022-2024 znajdują się na:

  • na stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.karrsa.eu,
  • w zakładce SPOŁECZNIK na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl,
  • na profilu Programu Społecznik na Facebooku,
  • w specjalnym serwisie na eska.pl.
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają