Rozpoczął się najbardziej widowiskowy etap przebudowy Teatru Letniego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

2021-03-18 11:32

Na placu budowy w sercu Parku Kasprowicza trwają intensywne prace. Właśnie rozpoczął się kolejny etap prac na budowie Teatru Letniego. Jest to jeden z najbardziej widowiskowych etapów inwestycji. Na obiekcie montowana jest bowiem konstrukcja nowego zadaszenia.

- To najbardziej widowiskowy i jednocześnie najbardziej długotrwały i skomplikowany etap robót budowlanych - potwierdza Piotr Zieliński z urzędu miasta. - Konstrukcja zadaszenia Teatru Letniego składa się z około 2500 spawanych elementów o łącznej masie ponad 400 ton. Do jej montażu wykorzystane zostaną podpory oraz rusztowanie o łącznej masie 350 ton.

Zobacz też: Tramwaj DRIFTOWAŁ w centrum Szczecina! ZOBACZ jak to się stało! [WIDEO]

Rozpiętość dachu nad widownią i sceną to 90 x 57 metrów, natomiast jego powierzchnia to ponad 4200 metrów kwadratowych. Te prace potrwają blisko 6 miesięcy. Natomiast cała inwestycja powinna być gotowa wiosną 2022 roku. Jej koszt to blisko 33,5 mln zł.

Co zmieni się w Teatrze Letnim?

W zakres prac wchodzi m.in. rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

Teatr Letni w Szczecinie

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

Zobacz też: Szczecin: Kto przebuduje "Słowianina"? Do przetargu zgłosiło się pięć firm

Sonda
Jak bardzi brakuje Ci koncertów w trakcie pandemii?
Pierwsze krokusy na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wkrótce będą ich tysiące!
Nasi Partnerzy polecają