Różaniec do Granic Nieba bez aprobaty Episkopatu

i

Autor: joaogbjunior / CC0 / pixabay.com "Różaniec do Granic Nieba" bez aprobaty Episkopatu

Stanowisko KEP

"Różaniec do Granic Nieba" bez aprobaty Episkopatu

2022-10-06 13:50

W piątek, 7 października, w kilkudziesięciu miejscach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odbędą się spotkania modlitewne w ramach "Różańca do granic". Na granicy lądowej i morskiej spotkają się wierni, którzy będą modlić się w intencji kraju. Na początek listopada planowane spotkania w ramach inicjatywy o podobnej nazwie, organizowane przez fundację Solo Dios Basta. Jak informuje Konferencja Episkopatu Polski, "Różaniec do Granic Nieba" nie ma jego aprobaty.

Chodzi o organizowane przez fundację Solo Dios Basta spotkania, które mają się odbyć w pierwszym tygodniu listopada. Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak "inicjatywa ta nie ma aprobaty Komisji ds. duszpasterstwa KEP. Nie była też konsultowana na poziomie KEP" i wyjaśnił, że "każdy biskup diecezjalny może wyrazić zgodę na organizację na terenie jego diecezji różnych inicjatyw o charakterze duszpasterskim, w tym również 'Różaniec do Granic Nieba'".

KEP: "Prośba nie wpłynęła"

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał, że 18 maja 2020 r. Rada Stała KEP zwróciła się oficjalnie do fundacji Solo Dios Basta, "aby tego typu inicjatywy, które w zamyśle organizatorów mają mieć charakter szerszy niż diecezjalny, były konsultowane z Komisją ds. Duszpasterstwa KEP, ponieważ gremium to analizuje i akceptuje bądź nie – tego rodzaju projekty. Wtedy mają one wyższą rangę".

Rzecznik KEP wyjaśnił, że "w przypadku inicjatywy 'Różaniec do Granic Nieba' tego rodzaju prośba nie wpłynęła do Komisji ds. Duszpasterstwa KEP".

- Rozumiem zatem, że jeśli ktoś podejmuje takie działania, to kontaktuje się bezpośrednio z biskupem miejsca, prosząc o jego zgodę na przeprowadzenie na terenie jego diecezji tego rodzaju przedsięwzięcia - mówi ks. Leszek Gęsiak. - W przeciwnym wypadku jest to inicjatywa zupełnie prywatna, więc trudno mówić, aby w jakiś sposób była konsultowana bądź popierana przez miejscowego biskupa.

Jak zaznaczył, "decyzję, czy tego rodzaju inicjatywa duszpasterska może się odbyć na terenie danej diecezji, podejmuje jej ordynariusz lub upoważniona przez niego osoba".

Solo Dios Basta apeluje do biskupów

Na stronie fundacji Solo Dios Basta pojawił się apel do biskupów, proboszczów i wiernych świeckich o udział w akcji "Różaniec do granic nieba". "Drodzy księża biskupi, włączajcie całe swoje diecezje do akcji, roześlijcie komunikat, motywujcie kapłanów i świeckich. Księża proboszczowie, niech wasza parafia stanie się kościołem stacyjnym, możemy przekazać plakaty, ulotki, teksty modlitw (opatrzone imprimatur) oraz materiały rekolekcyjne w formie audio. Prosimy z całego serca, zapraszajcie swoich parafian do udziału w tym wielkim wydarzeniu" – czytamy w komunikacie na stronie fundacji.

"Różaniec do Granic Nieba" ma odbyć się w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada. Zwieńczeniem będzie modlitwa 8 listopada o godz. 19:00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

"Poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone, pragniemy ratować Polskę i świat przed konsekwencjami grzechów" – informują organizatorzy. W ich ocenie "owocem tej wielkiej modlitwy Polaków może być przywrócenie nadziei, wiary i przyjęcie pokoju Bożego".

"Bazują na 'magicznym' traktowaniu praktyk religijnych"

W maju 2020 roku Rada Stała KEP zwróciła uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji Solo Dios Basta. Wskazała wówczas na inicjatywę modlitewną "Różaniec do Granic Czasu".

"Doceniając wkład laikatu w dzieło ewangelizacji, Rada Stała zauważa jednak, że Fundacja kolejny raz zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania oraz przebiega poza Kościołem instytucjonalnym. (...) W ocenie teologów, niektóre wydarzenia organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na 'magicznym' traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach Słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach" – czytamy w komunikacie KEP.

Biskupi zwrócili wówczas uwagę, że swoich inicjatyw fundacja nie przedstawia na forum KEP, a gremium to jej nie zatwierdziło.

"Konsekwencją takiego braku subordynacji jest fakt, że zarówno biskupi w diecezjach, jak i duszpasterze oraz wierni zaskakiwani są działaniami pozbawionymi jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania i hierarchicznego umocowania" – wyjaśniono w komunikacie. W związku z powyższym Rada Stała zaleciła wówczas "zachowanie dystansu odnośnie do działań Fundacji Solo Dios Basta".

"Różaniec do granic" w piątek, 7 października

"Różaniec do granic" odmawiany będzie w Święto Matki Bożej Różańcowej, które przypada w najbliższy piątek, 7 października. Nabożeństwa różańcowe planowane są po południu, o godz. 15:00 w kilkudziesięciu miejscach na granicy i w jej okolicach. Wspólna modlitwa odmawiana będzie zarówno na lądowej granicy z Niemcami, na brzegu Odry na jej granicznym odcinku, a także na plażach nad Morzem Bałtyckim, gdzie przebiega granica morska.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?
Modernizacja północnej ściany katedry św. Jakuba w Szczecinie