Rowery miejskie wracają do Szczecina. Bike_S w zupełnie nowej odsłonie

i

Autor: NiOL Szczecin Rowery miejskie wracają do Szczecina. Bike_S w zupełnie nowej odsłonie

Rowery miejskie wracają do Szczecina. Bike_S w zupełnie nowej odsłonie

2022-01-18 10:32

Po trwającej półtora roku przerwie, rowery miejskie powrócą na ulice Szczecina w zupełnie nowej odsłonie. Zmienia się system wypożyczania, zmienią się również same jednoślady. Wkrótce w Szczecinie ruszy Bike_S czwartej generacji.

Do Szczecina dotarło już 600 nowych rowerów, kolejne 200 ma dotrzeć w przyszłym miesiącu. Każdy z nich ma trzy biegi, koła o średnicy 26 cali i bagażnik umożliwiający przewiezienie przedmiotów o wadze do 10 kg. Same rowery ważą około 18 kg.

Nowy sezon w wypożyczalni miejskich rowerów wystartuje 1 marca. Będzie można z nich korzystać na zupełnie innych zasadach niż dotychczas. Konieczna będzie ponowna rejestracja w systemie. Nie też będzie stacji, do których przypięte będą jednoślady. Jednak nie oznacza to, że po wypożyczeniu będzie można pozostawić rower w dowolnym miejscu.

Czytaj też: Torowa rewolucja w Szczecinie wchodzi w kolejny etap. Częściowo zamkną al. Wyzwolenia, otworzą ul. Kołłątaja

Nowe rowery miejskie zostały wyposażone w GPS, który umożliwi ich lokalizację. Będą również posiadały blokady, które uniemożliwią jazdę bez użycia aplikacji do wypożyczenia. Zamiast dotychczasowych stacji pojawią się tzw. strefy postoju, skąd będzie można wypożyczyć rower i pozostawić go po zakończeniu użytkowania. Pozostawienie jednośladu w dowolnym miejscu, poza strefą nie będzie się opłacało, gdyż użytkownik zostanie obciążony dodatkową opłatą w wysokości 10 złotych. Natomiast użytkownik, który odstawi taki "porzucony" rower do strefy postoju, zyska dodatkowe 5 złotych. Ma to na celu uniknięcie sytuacji podobnych do tych, jakie można zaobserwować w systemach wypożyczalni hulajnóg, które są pozostawiane w najróżniejszych miejscach.

Poza stałymi strefami postoju, które zostaną wyznaczone w różnych punktach miasta, będzie również istniała możliwość uruchomienia tymczasowych wirtualnych stref, które będą mogły pojawiać się np. podczas dużych imprez, np. Dni Morza czy The Tall Ships Races.

Kolejną ważną zmianą w systemie roweru miejskiego jest to, że będą one dostępne nie jak dotychczas, od marca do listopada, lecz przez cały rok.

W związku z wprowadzeniem zupełnie nowego systemu, konieczna będzie ponowna rejestracja w systemie. Dotychczasowi użytkownicy mogą odzyskać zgromadzone środki na kontach, kontaktując się z operatorem, czyli spółką Nieruchomości i Opłaty Lokalne, za pomocą formularza kontaktowego na stronie bikes-srm.pl.

Czytaj też: Będą nie tylko zdobić. Na Pomorzu Zachodnim powstanie 7 nowych ekomurali

Sonda
Czy Szczecin jest przyjazny dla rowerzystów?
Opłaty za parkowanie odniosły skutek. Na szczecińskim Podzamczu zrobiło się luźniej
Nasi Partnerzy polecają