Szczecin: Lodołamacze na Odrze i jez. Dąbie

i

Autor: Domin

Rośnie poziom wody w rzekach. Lodołamacze w akcji. Czy grożą nam POWODZIE?

2021-02-19 14:15

Obfite opady śniegu, piętrząca się kra, a także odwilż, która przyszła w ostatnich dniach - to wszystko sprawia, że niemal w całym kraju obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne. Podniósł się poziom wody w Wiśle, Odrze i na Bugu, a także na mniejszych rzekach.

W Zachodniopomorskiem stany alarmowe zostały przekroczone m.in. w Bielinku i Gozdowicach, gdzie na Odrze utworzył się lodowy zator. W jego kruszeniu biorą udział polskie i niemieckie lodołamacze. Poziom Odry podnosi się również w Gryfinie.

Czytaj więcej: Zachodniopomorskie: Alarmowy stan wód na południu województwa. Grozi nam POWÓDŹ?

Groźnie wygląda również sytuacja w górnym odcinku Odry. Pomarańczowy alert został ogłoszony na terenie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i części lubuskiego. Z powodu roztopów spowodowanych nagłą odwilżą wody przybywa również w rzekach znajdujących się w dorzeczu Odry.

Stany ostrzegawcze mogą zostać także przekroczone na Wiśle u ujścia Narwi, w okolicach Płocka i Włocławka. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje również na Bugu.

Zagrożona podtopieniami jest także część województwa łódzkiego i mazowieckiego, gdzie wezbrały wody Pilicy.

Niebezpieczeństwo związane z wysokimi stanami wód może utrzymać się jeszcze przez kolejne dni. Wysokie temperatury sprawią, że pokrywa śnieżna będzie intensywnie topnieć, co sprawi, że w wielu miejscach mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe.

Zobacz też: NIECODZIENNY widok w Szczecinie. SETKI kormoranów na Odrze skutej lodem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy pamiętasz powódź z 1997 roku?
Lodołamacze na Odrze
Nasi Partnerzy polecają