NAJWYŻSZY stopień zagrożenia powodziowego na Odrze! Do akcji ruszyły lodołamacze [ZDJĘCIA]

2021-02-16 20:32

Na dolnej Odrze od Warty do Gryfina obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Aby przeciwdziałać powodzi na rzece pojawiły się lodołamacze, kruszące zalegającą pokrywę lodową, która mogłaby blokować spływanie do Odry topiącego się śniegu. Dzisiaj pracę rozpoczęło siedem jednostek, jutro mają do nich dołączyć statki z Niemiec. Akcja będzie prowadzona na odcinku rzeki liczącym około 70 kilometrów.

Czerwony alert IMGW. Do akcji ruszyły lodołamacze

Na dolnej Odrze od Warty do Gryfina obowiązuje czerwony alert hydrologiczny. To trzeci, najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. IMGW szacują prawdopodobieństwo wystąpienia wezbrań z przekroczeniem stanów alarmowych na 85 proc. Powodem niebezpieczeństwa jest tafla lodu zalegająca na rzece, która może blokować spływanie topiącego się śniegu. Dzisiaj (16 lutego) oczyszczanie Odry z lodowej pokrywy rozpoczęły lodołamacze. Jak informuje TVP Szczecin w akcji wzięło udział siedem jednostek, a jutro dołączą do nich kolejne, w tym niemieckie. Dobrą informacją jest zmiana pogody, ułatwiająca prowadzenie akcji. W ciągu najbliższych dni temperatury mają przekraczać zero stopni Celsjusza, umożliwiając lodołamaczom pracę. A do pokonania mają one kilkudziesięciokilometrowy odcinek Odry.

PRZECZYTAJ: Szczecin: Zieloni chcą dymisji arcybiskupa Dzięgi. "Powinien ponieść za to konsekwencje"

- Lodołamacze pracować będą przez ponad tydzień w dwóch rejonach operacyjnych, czyli na Jeziorze Dąbie, gdzie będziemy wyłamywać rynnę, oraz w Gryfinie i na Regalicę. Codziennie sprawdzamy zasięg lodu, zjawiska lodowe, nasze patrole przekazują nam aktualne informacje. Mamy ponad 70 km lodowej tafli do przełamania od okolic Siekierek przez Bielinek, Widuchową aż do Szczecina - powiedział TVP Szczecin kierownik operacyjny akcji lodołamania Stefan Iwicki.

ZOBACZ: Zachodniopomorskie. Gwałtowna ZMIANA pogody! Trzeba przygotować się na trudne warunki!

Lodołamacze na Odrze
Nasi Partnerzy polecają