Smutny widok

Remont nie pomógł? Zabytkowy wiadukt przy szczecińskim cmentarzu w opłakanym stanie

2022-11-09 11:22

Na modernizację czekał wiele lat i w końcu, na przełomie 2017 i 2018 roku, zabytkowy wiadukt kolejowy nad ulicą Ku Słońcu doczekał się remontu. Niestety mieszkańcy nie nacieszyli się zbyt długo efektem przebudowy. Najpierw do akcji wkroczyli wandale. Później okazało się, że odnowiony wiadukt zaczyna się... sypać. Zaledwie po czterech latach zabytkowy obiekt wygląda tak, jakby wymagał kolejnego remontu.

Liczący sobie blisko 100 lat żelbetowy obiekt w sąsiedztwie Cmentarza Centralnego, po długim czasie oczekiwania przeszedł gruntowny lifting. Wiadukt nad ulicą Ku Słońcu powstał w latach 20. XX wieku jako element trasy kolejowej łączącej Turzyn ze Wzgórzem Hetmańskim. Wiosną 2018 roku odzyskał dawny blask. Został odmalowany, a wszelkie ubytki spowodowane upływającym czasem, zostały usunięte.

Niestety, krótko po zdjęciu rusztowań wiosną 2018 roku, zabytkowy wiadukt padł ofiarą pierwszych wandali. Najpierw pojawiły się niewielkie i nieliczne tagi, jednak z biegiem czasu było ich coraz więcej. Obecnie zabytkowy obiekt jest w wielu miejscach pokryty bohomazami, których wciąż przybywa.

To jednak nie koniec. W ostatnim czasie coraz większą uwagę zwracają liczne spękania i łuszcząca się farba, której płaty spadają na ulicę. Są one widoczne zarówno w głównej części obiektu, jak i w charakterystycznych niszach w jego przyczółkach. Okazały wiadukt, który jeszcze niedawno budził zachwyt, obecnie jest wątpliwą wizytówką tego miejsca, zwłaszcza, że znajduje się w miejscu uczęszczanym przez mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają największy cmentarz w Polsce.

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie