To już druga edycja Rankingu Systemów Rowerów Miejskich, organizowanego przez Dadelo.pl. Który z systemów rowerów publicznych w Polsce cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców miasta? Gdzie zapłacimy najmniej, a gdzie najkrócej będziemy czekać na wolny rower? W tym roku przy opracowaniu zestawienia pod uwagę zostało wziętych aż 38 miast, w których funkcjonuje 39 systemów rowerów miejskich. Między innymi sprawdzono:
- ceny w poszczególnych systemach,
- ilość osób zapisanych w systemie,
- jak często wypożyczane są rowery w każdym z systemów,
- długości sezonów.
Poza samymi systemami, ocenie została poddana infrastruktura rowerowa, jaką oferuje miasto, w którym funkcjonuje dany system. Pod uwagę wzięto długość dróg rowerowych oraz stacji napraw rowerów. Ranking powstał na podstawie danych przesłanych z urzędów i od operatorów systemów.
Przeczytaj również: Potwór z Loch Ness? Nie, to tylko Bike_S! Niecodzienne odkrycie szczecińskich strażników miejskich
Jak wypadł Szczecin w rankingu rowerowym?
W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się Warszawa i system Veturilo. Szczecin w zestawieniu zajął dopiero 16. miejsce. Do jego mocnych stron można zaliczyć: ilość wypożyczeń przypadających na mieszkańca miasta oraz długość sezonu.
Najsłabszą rowerową stroną Szczecina okazała się mała ilość stacji napraw dla rowerów przypadająca na powierzchnie miasta.
Łącznie w zestawieniu znalazły się trzy miasta z województwa zachodniopomorskiego. Wysoką, drugą pozycję w rankingu zajął Kołobrzeg. Na 23. miejscu znalazł się Koszalin.
Z dokładnymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie www.dadelo.pl.
Przeczytaj również: Pojeździł i porzucił. Bike_S wylądował na stercie gruzu i śmieci [ZDJĘCIA]
Zobacz wideo: