Quiz. Masło maślane. Jak dobrze znasz pleonazmy? 7/12 to sukces

i

Autor: Shutterstock Quiz. Masło maślane. Jak dobrze znasz pleonazmy? 7/12 to sukces

Super test językowy!

QUIZ. Masło maślane. Czy rozpoznasz pleonazmy w języku polskim? Już 7/12 to sukces

2022-09-26 7:25

Coś spadło w dół, w kuchennej szafce stoi pełny komplet zastawy stołowej, a dziecko podniosło do góry rączki. Masło maślane? O tym właśnie jest nasz quiz - o pleonazmach. Czy rozpoznasz pleonazmy, czyli błędy logiczne w języku polskim? Przekonaj się, rozwiązując nasz quiz. Pamiętaj, że to zabawa, nie klasówka z polskiego, ale satysfakcja z kompletu punktów gwarantowana!

Pleonazmy to powszechne błędy logiczne w języku polskim. Zaliczane są też do błędów stylistycznych. Wiele osób popełnia je, nie wiedząc często, że dane wyrażenie czy zwrot jest błędem, albo powiela pleonazmy, bo niestety na dobre weszły do naszego języka i spowszedniały. Pleonazm to taki związek wyrazowy, w którym jedna część wypowiedzi zawiera takie same treści, które występują w drugiej części. Dlatego jest to błąd logiczny, takie masło maślane. Lista pleonazmów, które stosujemy na co dzień, jest naprawdę długa. Idealny przykład: pełny komplet. Sprawdźcie, czy potraficie rozpoznać pleonazmy i tym samym unikacie ich używania w mowie i piśmie. Uważajcie przy pytaniach numer 4 i 5! Czytajcie również uważnie pytania i pamiętajcie: zawsze tylko jedna odpowiedź jest poprawna. To jak? Gotowi? Powodzenia!

Quiz. Jak dobrze znasz pleonazmy? Masło maślane w języku polskim

Pytanie 1 z 12
Wskaż pleonazm:

ZOBACZ TEŻ: QUIZ. To samo brzmienie, inne znaczenie. Jak dobrze znasz homonimy? 9/12 to sukces!

ROZWIĄŻ TAKŻE: QUIZ. Najsłynniejsze cytaty z książek. My podajemy fragment, ty zgadujesz tytuł i autora! Bijemy brawo za 8/10

POLECAMY QUIZ: QUIZ. Czy znasz polskie powieści kryminalne? Nawet najwięksi fani mają problem z pytaniem numer 5

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany