Przygotuj listę swoich zalet
To, że pytanie o Twoje zalety i wady padnie w czasie rozmowy o pracę, jest niemal pewne. Skoro wiesz, że rekruter zapyta o to, wykorzystaj czas przed spotkaniem na staranne przygotowanie się. Na kartce wypisz w kolumnie mocne strony, jakie posiadasz. Możesz skonsultować się w tej sprawie z bliską Ci osobą. Przyjrzyj się uważnie ogłoszeniu o pracę zamieszczonemu na Pracuj.pl. Skonfrontuj swoją listę z wymaganiami pracodawcy i wybierz te zalety o których mowa w ofercie pracy. To na ich przedstawieniu skup się w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Zadbaj, by każda z zalet była poparta przynajmniej jednym przykładem z dotychczasowego życia zawodowego.
Zastanów się, co jest Twoją słabą stroną
Pytanie o słabe strony jest wyjątkowo trudne i stresujące. Sposób, w jaki podejdziesz do tej kwestii, wiele powie o Twojej umiejętności radzenia sobie ze stresem i podejściu do krępujących tematów. Osoba prowadząca rekrutację chce dowiedzieć się, czy Twoja wada nie utrudni wykonywania przyszłych obowiązków zawodowych. Jak w przypadku zalet, zastanów się nad słabszymi stronami i wypisz je na kartce. Rozważ, czy któraś z nich może zostać odebrana jako przeszkoda w pracy na wybranym przez Ciebie stanowisku.
Przekuj wady w zalety
Jak odpowiedzieć na pytanie o wady, aby nie stracić szans na otrzymanie zatrudnienia? Najgorszą odpowiedzią będzie stwierdzenie, że nie masz żadnych wad. Taka odpowiedź może zostać odebrana jako dowód zbytniej pewności siebie lub słabego przygotowania do rozmowy. Do pytania o słabe strony najlepiej podejść na jeden z dwóch sposobów. Możesz przyznać się do nieistotnej z punktu widzenia pracodawcy wady. Np. jeśli szukasz pracy na stanowisku wymagającym kreatywności i zupełnie niezwiązanym z koniecznością skrupulatnego pisania raportów, powiedz, że kiepsko radzisz sobie z raportami. Drugi sposób to pokazanie, w jaki sposób poradziłeś sobie ze słabością. Opowiedz rekruterowi, w jaki sposób zwalczyłeś swoją przywarę. Osoby, które dążą do rozwoju i osiągania zamierzonych celów są bardzo mile widziani przez pracodawców.