Psy biegają luzem i sikają na groby! Plaga na największym cmentarzu w Polsce

i

Autor: congerdesign, pcdazero / CC0 / pixabay.com Psy biegają luzem i sikają na groby! Plaga na największym cmentarzu w Polsce

Koszmar!

Psy biegają luzem i sikają na groby! Plaga na największym cmentarzu w Polsce

2023-10-23 11:25

Cmentarz Centralny to największa nekropolia w Polsce i jedna z największych w Europie. Poza tym, że jest to miejsce spoczynku zmarłych, to także piękny park, który sprzyja spacerom wśród zieleni. Niestety wiele osób traktuje tę drugą funkcję zbyt dosłownie, traktując szczecińską nekropolię jak... wybieg dla psów.

O zakazie wprowadzania zwierząt na teren Cmentarza Centralnego mówi przede wszystkim jego regulamin. Wyjątkiem są psy-przewodnicy osób niewidomych oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo przy każdym wejściu na szczeciński cmentarz znajdują się tablice o zakazie wprowadzania zwierząt. Nawet mimo zakazu powinno wydawać się oczywiste, że cmentarz to nie miejsce na spacery z psem. Niestety wiele osób to ignoruje, przyprowadzając ze sobą swoich pupili - niezależnie, czy są to przedstawiciele miniaturowych ras, czy duże psy.

- Zwierzęta są notorycznie wprowadzane na teren cmentarza, a nawet puszczane luzem, bez smyczy i swobodnie biegają między pomnikami - informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. - Zdarza im się wystraszyć kogoś spacerującego lub stojącego nad grobem, a nawet skoczyć na takie osoby.

To jednak nie koniec. Psy, za przyzwoleniem swoich właścicieli, załatwiają na cmentarzu swoje potrzeby fizjologiczne. I nie odbywa się to tylko "pod drzewkiem". Czworonogom często zdarza się obsikać groby.

- Ofiarami tych praktyk są bliscy osób spoczywających na cmentarzu, dla których każda taka sytuacja jest niezwykle bolesna - dodaje Paulina Łątka. - Do Zakładu Usług Komunalnych regularnie wpływają pisma od zbulwersowanych mieszkańców, którzy byli świadkami takich zdarzeń. Sytuacje te nie dotyczą jedynie Cmentarza Centralnego – powtarzają się na praktycznie wszystkich cmentarzach komunalnych.

Próby upomnienia nieodpowiedzialnych właścicieli psów cmentarza często nie odnoszą skutku. Nie dość, że nie stosują się do próśb i poleceń, to potrafią wszczynać awantury.

Egzekwowanie zakazu wprowadzania zwierząt na Cmentarz Centralny w praktyce jest bardzo trudne, m.in. ze względu na wielkość szczecińskiej nekropolii jak i ilość wejść. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku naruszenia regulaminu, administracja cmentarza może to zgłosić odpowiednim organom, m.in. straży miejskiej, co może skutkować mandatem. Dlatego, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto wykazać się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i uszanować powagę miejsca, a przede wszystkim spoczywających tam zmarłych i ich bliskich.

- Rodziny osób zmarłych mają prawo do okazywania bólu i cierpienia po stracie bliskich, pielęgnowania pamięci o nich – przypomina Maria Michalak, kierownik Wydziału Usług Cmentarnych ZUK. - Uszanujmy ich, aby ten trudny i traumatyczny czas mogli przeżyć bez dodatkowego stresu związanego z zanieczyszczeniem miejsca pochówku przez psa. Cmentarze to miejsca sacrum, gdzie drzewa nieodmiennie szumią i przypominają nam - memento mori. Uszanujmy takie miejsce dla tych, którzy odeszli i dla tych, którzy pamiętają o nieobecnych.

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Cmentarz Zachodni w Szczecinie. 1 listopada tłumów tutaj nie będzie