Proceder polegał na wręczaniu inspektorom przez armatorów i szyprów kutrów rybackich korzyści majątkowych w postaci ryb, w zamian za odstąpienie przez nich wykonywania kontroli jednostek rybackich pod kątem ilości złowionej ryby.
40 podejrzanym osobom przedstawiono prawie 240 zarzutów. Aktem oskarżenia zostali objęci również armatorzy i szyprowie kutrów rybackich z terenu woj. zachodniopomorskiego, którzy wręczali łapówki.
Przeczytaj również: Wybory na prezydenta Szczecina 2018. Na kogo zagłosowałbyś, gdyby wybory odbyły się dziś? [GŁOSOWANIE]
W sprawie zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dozorów policyjnych, poręczeń majątkowych i zabezpieczeń majątkowych. Łącznie zgromadzono ponad 8 tysięcy kart materiału dowodowego.
Śledztwo prowadzone było przez Wydział do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W sprawę zamieszani byli inspektorzy rybołówstwa morskiego zatrudnieni w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie i wykonujący swoją pracę w porcie w Trzebieży, Dziwnowie i Wolinie.
W ubiegłym roku w tej samej sprawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko inspektorowi rybołówstwa morskiego oraz armatorom kutrów rybackich z portu w Mrzeżynie.