Prawie 900 tysięcy zwolnień lekarskich w Zachodniopomorskiem. Na co chorowali mieszkańcy?

i

Autor: orzalaga / CC0 / pixabay.com Prawie 900 tysięcy zwolnień lekarskich w Zachodniopomorskiem. Na co chorowali mieszkańcy?

Prawie 900 tysięcy zwolnień lekarskich w Zachodniopomorskiem. Na co chorowali mieszkańcy?

2022-02-14 12:23

W 2021 roku, w województwie zachodniopomorskim lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 880 tysięcy zwolnień lekarskich. łącznie w całym kraju liczba ta sięgnęła 20,5 miliona. Na co najczęściej chorowali mieszkańcy Pomorza Zachodniego?

- Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia - tłumaczy Karol Jagielski, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału ZUS. - Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Gdyby podlegający ubezpieczeniu chorobowemu w jednym momencie byli czasowo niezdolni do pracy, to statystycznie przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku ok. 45 procent tych osób.

W województwie zachodniopomorskim łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy przekroczyła 10 milionów, zaś w całym kraju wyniosła 239,9 milionów dni. W Szczecinie było to ponad 6,7 milionów, a Koszalinie przeszło 3,3 milionów dni.

Czytaj też: Odszkodowania po szczepieniach na Covid-19. Można dostać nawet 100 tysięcy! Kiedy i gdzie można złożyć wniosek?

- Dominującą przyczyną absencji były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem - dodaje Karol Jagielski. - Odpowiadały one za ok. 17 proc. nieobecności. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyło choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) i zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia.

W bazie e-ZLA jest jedynie część absencji chorobowej, która wynika z epidemii Covid-19. Powodem jest, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy i podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o kwarantannie i izolacji. Dlatego w 2021 r. zarejestrowano w naszym województwie jedynie 24,5 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu COVID-19 (jednostka chorobowa kod U07). W całym kraju tych zwolnień było ponad 528 tysięcy.

Czytaj też: Tragiczny pożar w wieżowcu na os. Arkońskim w Szczecinie. Nie żyje jedna osoba [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy byłeś w zeszłym roku na zwolnieniu lekarskim?
Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka