Recykling

i

Autor: George Hodan / Public Domain / publicdomainpictures.net Recykling

Pozbądź się elektrośmieci za darmo! Bądź jak 5 tysięcy innych szczecinian!

2016-07-18 13:50

Mieszkańcy Szczecina już ponad 5000 razy skorzystali z bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci z domów oraz mieszkań. Żeby pozbyć się starej lodówki czy telewizora, wcale nie trzeba ponosić niepotrzebnych kosztów i organizować transportu na własną rękę. Wystarczy jeden telefon i specjalna ekipa zrobi to za darmo!  

Darmowy odbiór odpadów elektrycznych funkcjonuje w naszym mieście już od 2014 roku i cieszy się coraz większą popularnością wśród szczecinian. W ubiegłym roku zrealizowanych zostało 2 tysiące zgłoszeń. W tym, do końca maja, było ponad 1000 kolejnych. Mieszkańcy pozbywają się pojedynczych lodówek czy telewizorów. Zdarza się, że z jednego domu czy mieszkania odbierane jest kilka sztuk zużytego sprzętu. Są to również drobne urządzenia typu suszarka do włosów, które można przekazać przy okazji pozbywania się większych elektrośmieci. Należy pamiętać, że w żadnym wypadku takich odpadów nie należy wynosić do śmietnika, grożą za to wysokie kary.

Przeczytaj również: Czy wiesz, kto mieszka za ścianą? W Szczecinie może powstać bank usług sąsiedzkich

Żeby pozbyć się kłopotliwych odpadów, wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 i umówić w dogodnym dniu i terminie na darmowy odbiór. Można także skorzystać ze specjalnego formularza. Infolinia, z którą należy kontaktować się w celu odebrania elektrośmieci dostępna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-17, natomiast w sobotę w godzinach 8-13.

Usługa jest bezpłatna i dotyczy dużych artykułów (np. pralek, lodówek, zmywarek). Niezależnie czy ciężki sprzęt znajduje się na parterze czy na czwartym piętrze bez windy, przedstawiciele ElektroEko odbiorą go ze wskazanego miejsca, a przy okazji zabiorą mniejsze urządzenia. Aby sprawnie przeprowadzić proces odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci z domu, sprzęt powinien być przygotowany do transportu. Oznacza to, że musi być odłączony od instalacji elektrycznej, gazowej czy też wodociągowej. Następnie trafia do zakładów przetwarzania, gdzie poddawany jest procesom utylizacji, recyklingu oraz unieszkodliwieniu trujących substancji. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.

Darmowy odbiór odpadów jest działa w ramach programu „Moje Miasto bez Elektrośmieci”. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.elektrosmieci.pl.

Przeczytaj również: Nowe stacje roweru miejskiego. Już wkrótce będzie ich osiemdziesiąt! [MAPA]