Spis treści
- Kontrowersyjna rezygnacja abp. Andrzeja Dzięgi zaskoczyła wiernych
- Niebotyczna emerytura byłego arcybiskupa ujawniona. Tyle wpływa co miesiąc na konto bankowe
Kontrowersyjna rezygnacja abp. Andrzeja Dzięgi zaskoczyła wiernych
24 lutego 2024 roku Nuncjatura Apostolska poinformowała o tym, iż papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z funkcji arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. To zaskoczyło wielu, a sam duchowny twierdził, że powodem decyzji były problemy zdrowotne. Z czasem jednak okazało się, że Watykan zdecydował się na taki krok ze względu na dochodzenia, które dotyczyły zaniedbań w sprawach związanych z pedofilią wśród duchowieństwa.
Nuncjatura Apostolska precyzuje, że decyzje związane z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim Vos estis lux mundi - napisano w komunikacie Nuncjatury, cytuje portal gosc.pl.
Co ciekawe, po tej sytuacji mogłoby się wydawać, że już nic nas nie zaskoczy, a jednak! W ostatnim czasie w sieci ujawniono wysokość emerytury kontrowersyjnego duchownego. To niebotyczna kwota!
Niebotyczna emerytura byłego arcybiskupa ujawniona. Tyle wpływa co miesiąc na konto bankowe
Na jaką emeryturę może liczyć były arcybiskup? Okazuje się, że jej wysokość jest wręcz nieosiągalna dla większości Polaków. Mało kto o tym wie, lecz duchowny korzysta z dwóch emerytur: kościelnej oraz wojskowej.
Portal Gazeta Wyborcza wyliczył, ile średnio może wpływać co miesiąc na konto bankowe Dzięgi. Z wszystkich kalkulacji wynika, że były arcybiskup najprawdopodobniej otrzymuje nawet 20 tys. zł! To ogromna kwota, o której marzy niejeden Polak. Skąd jednak tyle pieniędzy?
Średnia emerytura biskupa w Polsce w 2023 roku wynosiła około 10 tys. zł brutto, więc arcybiskup z pewnością dostawał nieco więcej. Przeciętna emerytura wojskowego w stopniu pułkownika rezerwy natomiast wynosiła przed rokiem ponad 10 tys. zł brutto i tym samym wszystko składa się w całość.