Wpisy z taką informacją pojawiają się wręcz masowo w mediach społecznościowych. Zwykle opatrzone są dramatycznym apelem o pomoc i prośbą o udostępnianie materiału.
Przeczytaj również: "Ktoś porywa dzieci i wycina im nerki!" Szokująca historia obiegła Internet. O co chodzi?
Polecany artykuł:
Link z sensacyjnym nagłówkiem prowadzi do strony internetowej do złudzenia przypominającej jeden z ogólnopolskich portali informacyjnych. W treści czytamy o próbie porwania 5-letniej Julii, która z rodzicami i bratem odwiedziła galerię handlową.
Przeczytaj również: ...bo podczas upałów trzeba pomagać każdemu! To zdjęcie ze Szczecina stało się hitem Internetu!
"Artykuł" zawiera również materiał wideo, do którego obejrzenia, ze względu na drastyczne zdjęcia, wymagane jest logowanie. I to właśnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane od nieświadomych internautów. Co więcej - później ten sam link jest automatycznie udostępniany w mediach społecznościowych z ich zainfekowanych wirusem kont.
Informacja o porwanej dziewczynce to jeden z wielu fake newsów, które zalewają sieć od dłuższego czasu. Dlatego warto zawsze upewnić się, do jakich źródeł prowadzą odnośniki i nie logować się za pomocą Facebooka do nieznanych stron internetowych, gdyż może to spowodować niemałe problemy.