Podtopienia

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Skutki "cofki"

Pomarańczowy alert na Zalewie Szczecińskim. Czy grozi nam powódź?

2023-02-26 21:30

Na Zalewie Szczecińskim i u ujścia Odry niebezpiecznie podniósł się poziom wody. Groźnie jest też w Świnoujściu. W wielu miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze. Dla obszaru Zalewu Szczecińskiego ogłoszono tzw. "pomarańczowy alert". Czy grozi nam powódź lub podtopienia?

Wysoki stan wód to efekt tzw. "cofki". Północny wiatr wpycha wodę z Bałtyku do wpadających do niego rzek. Tak właśnie stało się w Świnoujściu, gdzie znacznie podniósł się poziom wody w cieśninie Świny i kanałach portowych, gdzie w weekend chwilowo przekroczone zostały stany alarmowe. Stany ostrzegawcze są przekroczone na Zalewie Szczecińskim, m.in. w Trzebieży, a także na Odrze, m.in. w Szczecinie i Gryfinie.

Dla obszaru Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry ogłoszono ostrzeżenie drugiego stopnia, czyli tzw. "pomarańczowy alert". Obowiązuje on do poniedziałku, 27 lutego, do godz. 12:00. Prognozy są jednak optymistyczne. Wiatr powinien zmienić kierunek, a woda powinna stopniowo opadać, co sprawia, że ryzyko ewentualnych podtopień jesst coraz mniejsze.

Sonda
Czy ucierpiałeś kiedyś w wyniku powodzi?
Wyspa Pucka w Szczecinie po "ulewie 40-lecia"
Listen on Spreaker.