W nowej sali mali pacjenci będą mogli korzystać z materiałów poświęconych fascynującym faktom z historii odkryć medycznych. Innowacyjna przestrzeń w szczecińskim szpitalu powstała w ramach projektu "Nauka ratuje życie" zainicjowanego przez Roche Polska. Celem inicjatywy jest partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz innowacji w edukacji najmłodszych pacjentów. Centrum Nauki Kopernik – partner projektu – przygotował warsztaty naukowe, od grudnia 2017 r. dostępne w ofercie Centrum. Twórcami unikalnej koncepcji wizualnej oraz materiałów edukacyjnych prezentowanych w sali w Warszawie są Wojciech Mikołuszko i Joanna Rzezak – para autorów znanych z doskonałych publikacji dla dzieci.
Przeczytaj również: Takiej Filharmonii jeszcze nie widzieliście! Najpiękniejszy gmach w Szczecinie zaświeci się... na różowo!
Inicjatywa "Nauka ratuje życie", w ramach którego powstała sala w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie, jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce, składa się z trzech filarów: unikalnego programu edukacyjnego mającego na celu rozbudzić ciekawość nauki ze szczególnym naciskiem na wiedzę z obszaru medycyny; stworzenia pierwszych w Polsce innowacyjnych sal podań leków w szpitalach oraz współpracy z Centrum Nauki Kopernik, którego warsztaty zostaną udostępnione dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii.
Czwarta taka sala w Polsce
Sala podań leków w Szczecinie jest jedną z czterech, które powstały w Polsce. Dzięki ich powstaniu najmłodsi pacjenci będą odbywali leczenie w warunkach zapewniających wygodę i bezpieczeństwo w czasie trwającego godzinę lub dłużej podawania leku, ale również – dzięki aranżacji sal i wykorzystaniu doskonałych materiałów edukacyjnych – otrzymają inspirację do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji. Dzieci nie będą zmuszone do przyjmowania leków w pustej sali szpitalnej, czy na przypadkowym krzesełku. Każda z sal, oprócz niezbędnego sprzętu medycznego, zawiera autorską kolekcję materiałów edukacyjnych: książki, gry planszowe i filmy. Na ścianach znajdują się wielkoformatowe ilustracje, inspirujące do nauki i pełne ciekawych wiadomości. Do dyspozycji małych pacjentów będą też interaktywne zeszyty edukacyjne stworzone specjalne na potrzeby programu oraz materiały wypracowane wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.
- Szczecińska sala podań leków jest już czwartą salą w ramach projektu „Nauka ratuje życie”, która swoją przestrzenią stwarza najmłodszym pacjentom środowisko pełne inspiracji, wiedzy i możliwości rozwoju, oraz ukazuje jak odkrycia medycyny wpływają na ich codzienne życie – podsumowuje Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska. - Wierzymy, że osobiste doświadczenia nierzadko stanowią źródło motywacji przyszłych naukowców, którzy czerpiąc z nich siłę poświęcają się pracy naukowej, by odnaleźć odpowiedzi i rozwiązania na istniejące problemy.
Przeczytaj również: Słynny "Gumiś" powrócił nad jeziorko Słoneczne! Przyłapano go na "porannym taplanku"! [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]
- Najwyższe dobro naszych najmłodszych pacjentów to dla nas priorytet - dodaje Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala w Zdrojach. - Dokładamy wszelkich starań, aby każdy ich pobyt w szpitalu odbywał się w przyjaznych i komfortowych warunkach. Realizacja projektu „Nauka ratuje życie” jest tego kolejnym przykładem.
Współpraca z Centrum Nauki Kopernik
Kolejnym filarem programu „Nauka ratuje życie” są działania prowadzone wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Już wkrótce w ofercie instytucji dostępne będą interaktywne warsztaty naukowe propagujące wiedzę nt. witamin. Jednocześnie prowadzone są prace
z udziałem Laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik nad wykorzystaniem innowacyjnych technologii przenoszących materiały edukacyjne Centrum do rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki interaktywnemu filmowi i aplikacji mali pacjenci i dzieci z całej Polski będą mogły korzystać z treści edukacyjnych za pomocą tabletu, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Przeczytaj również: Fryzjer z Polic będzie strzygł przez 24 godziny. Daniel Traut chce pobić kolejny rekord i pomóc w walce z chorobą