Polecany artykuł:
Zaczytane Biblioteki, otwarte we wrześniu i październiku w szpitalach w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie, to kolejne miejsca z półkami pełnymi książek stworzone przez Provident Polska i Zaczytani.org. Dzięki tej współpracy dzieci mogą czytać swoje ulubione bajki, opowiadania i wiersze w 24 szpitalach w Polsce. Książki odgrywają ważną rolę w leczeniu, terapii i rekonwalescencji małych pacjentów. Przenoszą ich w świat fantazji, pozwalają lepiej radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu, dają wytchnienie między kolejnymi badaniami i zabiegami. Książki są wsparciem dla dzieci w trudnych chwilach podczas pobytu w szpitalu, często długich i daleko od domu.
Przeczytaj również: Najstarszy Mateusz w Szczecinie, czyli platan owiany tajemniczą legendą [ZDJĘCIA]
Gośćmi podczas uroczystości otwarcia bibliotek byli znani artyści. Kilka dni temu, w otwarciu Zaczytanej Biblioteki w Szczecinie wspaniałe chwile z małymi pacjentami, na wspólnym poznawaniu przygód literackich bohaterów, spędził aktor Piotr Cyrwus.
Przedstawiciele szpitala "Zdroje" w Szczecinie podkreślają, że książki w szpitalnych salach pełnia rolę terapeuty, z którym nie trzeba rozmawiać. Pozwalają przenieść się do świata bez bólu i strachu oraz sprawiają, że czas płynie szybciej i jest, po prostu, przyjemniej. Rodzice, którzy czytają swoim dzieciom, również mają szansę na chwilowe oderwanie się od codziennych trosk, ciągłego myślenia o chorobie dzieci i postępach w ich leczeniu. Jest to doskonały sposób na budowanie więzi emocjonalnej rodzica z dzieckiem. Obecność książek może pomóc dziecku poczuć się jak w domu. Czytanie książek jest formą relaksacji i reguluje emocje z całego dnia, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia.