Kiedy otwarcie?

Pierwsze samochody w tunelu pod Świną. Kierowcy muszą jeszcze poczekać

2023-01-16 9:11

Wyczekiwana przez dziesięciolecia, nie tylko przez mieszkańców Świnoujścia inwestycja zmierza do finału. Tunelem pod Świną, który połączył wyspy Uznam i Wolin można już przejechać samochodem. Jednak na razie są to tylko pojazdy ekip budowlanych. Kierowcy muszą jeszcze uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Jak informuje urząd miasta w Świnoujściu, w tunelu trwają prace porządkowe przed rozpoczęciem wylewania asfaltu na nawierzchnię drogową. Do testów przygotowywane są także instalacje przeciwpożarowa, teletechniczna i elektryczna.

Kiedy otwarcie tunelu pod Świną?

Według pierwotnych planów, tunel pod Świną miał być gotowy pod koniec 2022 roku, jednak inwestycja zaliczyła kilkumiesięczne opóźnienie. Oznacza to, że pierwsi kierowcy skorzystają z niego w połowie 2023 roku. Jak zapewniają przedstawiciele świnoujskiego magistratu, nastąpi to jeszcze przed wakacjami.

Umowa na inwestycję została podpisana w 2018 roku. W 2020 roku z Chin do Polski przypłynęła specjalna maszyna TBM, która otrzymała imię "Wyspiarka". Samo drążenie tunelu trwało pół roku - od marca do września 2021 roku. Później rozpoczęły się prace wykończeniowe.

Tunel w Świnoujściu będzie miał 1,44 km długości i będzie największą podwodną przeprawą w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego 75 procent pochodzi z dofinansowania unijnego. Resztę dołożyło Świnoujście.

Sonda
Często stoisz w korkach?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać
Nasi Partnerzy polecają