Mundial zaczął się od meczu Rosja - Arabia Saudyjska

Autor: CC0 Public Domain / RonnyK / Pixabay.com Mundial zaczął się od meczu Rosja - Arabia Saudyjska

Piękne otwarcie Mundialu i pogrom na Łużnikach. Aż pięć bramek jednego dnia!

2018-06-15 12:08

Czwartkowe otwarcie największej imprezy piłkarskiej na świecie przyciągnęło przed telewizory miliony widzów. Na trybunach zasiedli nie tylko kibice, lecz także wielkie osobistości świata polityki, kultury, biznesu i oczywiście sportu. W pierwszym meczu Rosjanie rozgromili Arabię Saudyjską 5:0. Przed nami kolejne trzy spotkania, w tym hitowe starcie Hiszpanów z Portugalczykami.

Mundial 2018 zza kulis. Zobacz #TOWIDEO:

"Spasiba Rasija!"

Muzyczną gwiazdą otwarcia Mistrzostw Świata 2018 w Rosji był Robbie Williams. Brytyjski muzyk zachwycił zebranych na legendarnym Stadionie Łużniki utworem "Let me entertain you". Piosenka jest dobrze znana fanom gry FIFA. Była bowiem wykorzystana w edycji wydanej 18 lat temu.

Turniej zainaugurowały także przemówienia Władimira Putina i Gianniego Infantino. Prezydent Federacji Rosyjskiej zwrócił się do kibiców w swoim ojczystym języku, natomiast szef FIFA mówił po angielsku, wplatając także arabskie i rosyjskie zwroty. Na koniec usłyszeliśmy podziękowania dla gospodarzy turnieju, czyli "Spasiba Rasija!".

"Tri, dwa, adin..."

Punktualnie o godzinie 18:00 czasu lokalnego (czyli o 17:00 czasu polskiego), kiedy kibice skończyli odliczanie, wybrzmiał pierwszy gwizdek XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by w spotkaniu inaugurującym imprezę tej rangi mierzyły się dwie najniżej notowane drużyny. Warto wspomnieć, że Arabia Saudyjska i Rosja nie mieszczą się obecnie w czołowej sześćdziesiątce rankingu FIFA. Wszyscy liczyli jednak na wspaniałe widowisko.

Przeczytaj również: Szczecińska Strefa Kibica już działa! [ZDJĘCIA]

Pogrom na Łużnikach

Rosjanie, którzy nie musieli brać udziału w kwalifikacjach, a miejsce na mundialu dostali z urzędu (jako gospodarze), zaczęli od gola Jurija Gazińskiego w 12. minucie spotkania. Pierwsza bramka turnieju padła w kontrowersyjnych okolicznościach, bowiem rosyjski zawodnik odpychał w polu karnym arabskiego obrońcę. Sędzia nie dopatrzył się jednak przewinienia i gospodarze objęli prowadzenie. Jeszcze w pierwszej połowie kibice Sborny wstrzymali oddech, gdy przy szybkiej kontrze za nogę z grymasem bólu złapał się Dzagojew. Piłkarz, który na EURO 2012 strzelił gola w meczu z Polską, musiał opuścić boisko. Zastąpił go Dienis Czeryszew i... okazał się gwiazdą wieczoru! Już w 43. minucie pięknie minął dwóch obrońców, po czym strzelił pod poprzeczkę. Do szatni zawodnicy schodzili przy wyniku 2:0.

W drugiej połowie piłkarze z Arabii Saudyjskiej nie byli w stanie odwrócić losów meczu. Rosjanie natomiast punktowali rywali. W 71. minucie do bramki trafił Artiom Dziuba, a w doliczonym czasie ponownie Czeryszew. Wynik spotkania tuż przed końcowym gwizdkiem ustalił Aleksandr Gołowin. Podopieczni Stanisława Czerczesowa, byłego trenera Legii Warszawa, mogli świętować zdobycie trzech punktów.

Przeczytaj również: Startuje Mundial 2018! Co powinieneś wiedzieć o mistrzostwach w Rosji?

W piątek aż 3 mecze!

Dzisiaj czekają nas kolejne mundialowe emocje i... aż trzy mecze! O godzinie 14:00 Egipt zagra z Urugwajem. W meczu prawdopodobnie wystąpi Mohamed Salah, gwiazda Liverpoolu. Egipcjanin zmagał się z kontuzją po brutalnym faulu Sergio Ramosa w finale Ligi Mistrzów. Wszystko wskazuje jednak na to, że z urazem zdążył sobie poradzić. Naprzeciw stanie Luis Suarez, czyli jeden z najlepszych napastników świata.

O 17:00 czasu polskiego zacznie się rywalizacja w grupie B. Najpierw Maroko zagra z Iranem, a wieczorem obejrzymy hit fazy grupowej. Portugalczycy podejmą Hiszpanów, którzy tuż przed Mistrzostwami Świata zmienili trenera. Julen Lopetegui został zwolniony po tym, jak uzgodnił warunki kontraktu z Realem Madryt, bez żadnego z uzgodnienia z hiszpańską federacją. Nowego szkoleniowca królewskich zastąpił w ostatniej chwili Fernando Hierro. Jak zwycięzcy turnieju sprzed ośmiu lat poradzą sobie w takiej sytuacji? Już dzisiaj ich formę sprawdzi Ronaldo i spółka. Mecz zapowiada się niezwykle ciekawie!

• Godzina 14:00: Egipt - Urugwaj (Jekaterynburg)
  • Godzina 17:00: Maroko - Iran (Sankt Petersburg)
  • Godzina 20:00 Portugalia - Hiszpania (Soczi)

Odliczanie do meczu Polaków

Nasza reprezentacja przystąpi do rywalizacji w grupie H już za cztery dni. Zagramy z Senegalem (Otkrytije Ariena w Moskwie, 19 czerwca, godzina 17:00), Kolumbią (Kazań Arena, 24 czerwca, godzina 20:00) i Japonią (Wołgograd Arena, 28 czerwca, godzina 16:00).

Przeczytaj również: Gdzie oglądać Mundial 2018 w Szczecinie [KLUBY, BARY, LISTA MIEJSC]