PERSEIDY na szczecińskim niebie. Gdzie będzie można podziwiać spadające gwiazdy?

2020-07-15 14:31 gk
Perseidy w Szczecinie
Autor: ESKA INFO Szczecin Perseidy w Szczecinie

Połowa sierpnia to "czas spadających gwiazd". Na rozgwieżdżonym niebie możemy podziwiać Perseidy czyli niezwykłe zjawisko roju meteorów. Gdzie w okolicach Szczecina znajdują się idealne miejsca do podziwiania Perseidów? Sprawdźcie!

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 spadków na godzinę, czyniąc go jednym z najbardziej licznych aktywnych rojów. Obserwowane są już od około dwóch tysięcy lat w miesiącach letnich. Maksimum tego roju wypada w połowie sierpnia.

Jak obserwować Perseidy?

Do tego celu nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy leżak lub koc, bezchmurne niebo i teren z dala od źródeł światła. Dlatego najlepiej wybrać się gdzieś za miasto, gdzie światła latarni i innych punktów świetlnych nie będą odbijać się na niebie.

Gdzie obserwować Perseidy w Szczecinie i okolicach?

Okolice Szczecina należą do dość mocno oświetlonych, ze względu na dużą liczbę ościennych miejscowości. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower, żeby po kilkudziesięciu minutach znaleźć się w miejscu, gdzie panują egipskie ciemności, a rozgwieżdżone niebo nie ma dla nas żadnych tajemnic... pod warunkiem, że nie zasłonią go chmury.

W tym roku kumulacja Perseidów przypada między 17, a 24 sierpnia. Zobaczcie, dokąd w tym czasie najlepiej wybrać się wieczorem, żeby zobaczyć spadające gwiazdy. Pamiętajcie, żeby w momencie zobaczenia przelatującego meteoru pomyśleć życzenie. Być może się spełni!

Symulator Boeinga 737 na leszczyńskim lotnisku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.