Parking nad jeziorem Szmaragdowym zamknięty. Wszystko przez ropuchy

i

Autor: ZUK Szczecin Parking nad jeziorem Szmaragdowym zamknięty. Wszystko przez ropuchy

Parking nad jeziorem Szmaragdowym zamknięty. Wszystko przez ropuchy

2022-04-08 14:04

Weekend sprzyja wyprawom do popularnych miejsc rekreacji i wypoczynku. Do takich z pewnością zaliczają się okolice jeziora Szmaragdowego w Szczecinie. Przy planowaniu weekendowego spaceru w tym miejscu warto jednak rozważyć inny środek transportu niż samochód. Parking znajdujący się w sąsiedztwie jeziora został zamknięty. Przyczyną są... ropuchy. Płazy, które znajdują się pod ścisłą ochroną, właśnie rozpoczęły migrację.

Wszyscy, którzy wybierają się samochodem nad jezioro Szmaragdowe muszą liczyć się z utrudnieniami. Parking przy ulicy Kopalnianej został zamknięty do odwołania. Nie można też jeździć tam samochodem. Na ulicy Kopalnianej rozpoczęła się wielka migracja ropuch szarych.

- Można spotkać je na poboczach, można również na samej jezdni - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Przypomnę tylko, że jest to gatunek chroniony, któremu zagrażały przejeżdżające samochody. W związku z sytuacją ulica Kopalniana, a dokładniej jej górny fragment, została zamknięta do odwołania.

Czytaj też: Gdzie są schrony w Szczecinie? Czy rzeczywiście łatwo je znaleźć?

Nie zaparkujemy więc na parkingu przy samym jeziorze, ale można za to korzystać z parkingu znajdującego się tuż za wiaduktem.

- Bardzo prosimy o to, by nie wjeżdżać samochodem za znak zakazu ruchu - apeluje Andrzej Kus. - Ropuchy, mimo że są kilka razy dziennie łapane i przenoszone do jeziora, mogą zginąć pod kołami auta. Na poboczach, by zminimalizować ich wchodzenie na jezdnię zostały rozstawione siatki zabezpieczające.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy dbasz o środowisko?
nowe życie zapomnianego dworca