Bałtyk zalicza się do najbardziej zanieczyszczonych akwenów. Dryfują w nim bowiem ogromne ilości plastikowych śmieci. Dowodem na to są nadbałtyckie plaże, na które coraz częściej - zamiast bursztynu - fale wyrzucają tony odpadów. W piasku można również znaleźć mnóstwo "pamiątek" pozostawionych przez turystów, którzy zamiast wyrzucić śmieci do najbliższego pojemnika, wolą je zakopać lub też pozostawić w miejscu, w którym wypoczywali. W efekcie polskie wybrzeże przypomina ogromne wysypisko.
Nie tylko morza i oceany...
Niestety to niepokojące zjawisko dotyczy również mniejszych akwenów. Tony plastiku zalegają w rzekach, jeziorach, a nawet niewielkich stawach. Zbiorniki wodne, których w okolicach Szczecina jest naprawdę dużo, z roku na rok coraz bardziej przypominają ścieki, a na śmieci zalegające na ich dnie oraz na brzegach to niestety smutna codzienność.
Żyjemy na ekologicznej bombie
W dobie XXI wieku, gdy ludzkość osiągnęła już niemal wszystko a technologia rozwinęła się na dobre, niestety nadal nie mamy się czym szczycić w kwestiach samodyscypliny i ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny. Mowa tu oczywiście o ochronie środowiska, dbaniu o czystość, o segregacji odpadów, czy też codziennym przeciwdziałaniu katastrofom ekologicznym. Mocne słowa? Tak! Bo, o ile się w porę nie opamiętamy, to grozi nam zagłada.
Zbliżają się wakacje. Każdy z nas uwielbia wypoczynek nad wodą. Niezależnie czy jest to plaża nad oceanem, polskie morze czy też miejskie jezioro. Nie ma nic gorszego od zanieczyszczonych plaż. Każdy z nas zna to uczucie, gdy brodząc w piasku znajdujemy resztki jedzenia, plastikowe butelki, czy też resztki szkła. Niejednokrotnie zdarza się, że tuż przy brzegu dryfują puszki po alkoholu, albo inne „pamiątki” to turystach.
Jak zapobiec katastrofie ekologicznej?
Wciąż nie zdajemy sobie sprawy, że nasze działania mają realny wpływ na to, jak wygląda nasza planeta. Codzienne nawyki warto zmienić na nowe, lepsze, ekologiczne przyzwyczajenia. Zamiast plastikowych woreczków można przecież użyć papierowych torebek, zaś niedopałek papierosa,czy też zżutą gumę balonową wyrzucić do pojemnika, zamiast zaśmiecać nimi chodnik. Te małe, a jednocześnie wielkie gesty mogą sprawić, że choć trochę odciążymy Ziemię i zahamujemy masową produkcję odpadów.
W interesie nas wszystkich jest zapobieganie i przeciwdziałanie zbliżającej się katastrofie ekologicznej. Jednym ze sposobów jest... sprzątanie! Samodzielne, w mniejszych grupach, a także przy okazji wydarzeń, które mają na celu propagowanie dbałości o nasze środowisko naturalne. Takim właśnie wydarzeniem jest NOVASOL Coastal Care 2019, czyli wielkie przybrzeżne porządki.
NOVASOL Coastal Care 2019, czyli wielkie sprzątanie w Szczecinie
Czwarta edycja NOVASOL Coastal Care 2019 odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia, w Szczecinie, przy kąpielisku nad jeziorem Głębokim. Na uczestników wydarzenia czekać będą liczne atrakcje dla dzieci, a także konkursy i nagrody.
Wsparcie ze strony wolontariuszy ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia akcji NOVASOL Coastal Care. Warto więc zaznaczyć ten dzień w kalendarzu, zaprosić swoją rodzinę i przyjaciół, rozpowszechniać wiadomość o tym wydarzeniu całemu światu, a przede wszystkim wziąć w nim aktywny udział. Wystarczy wybrać się na rodzinny spacer, a przy okazji zrobić coś wyjątkowego dla siebie i innych.
Na miejscu organizatorzy będą czekać na uczestników z zestawami do zbierania śmieci (workami i rękawiczkami) oraz z małym poczęstunkiem, żeby nikomu nie zabrakło sił do tych jedynych w swoim rodzaju "wiosennych porządków".
Weź udział w NOVASOL Coastal Care i wygraj wspaniałe wakacje!
Udział w NOVASOL Coastal Care to także szansa na atrakcyjną nagrodę. W podziękowaniu za zaangażowanie, firma NOVASOL przygotowała konkurs dla uczestników, w którym do wygrania będzie voucher o wartości 1000 euro do wykorzystania na rezerwację dowolnego obiektu wakacyjnego z oferty NOVASOL.
Jak wziąć udział w konkursie?
- Zapisz się do wydarzenia NOVASOL Coastal Care 2019 na Facebooku.
- Zrób zdjęcie lub nakręć film podczas wydarzenia
- Umieść je na Instagramie, używająć hashtaga #novasolcoastalcare lub na stronie wydarzenia na Facebooku.
Na miejscu spotkacie także ekipę Radia ESKA Szczecin, która będzie czekać na Was z dawką dobrego humoru i pozytywnej energii!
NOVASOL Coastal Care jest wydarzeniem, które zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
Artykuł sponsorowany