Niezwykła operacja bliźniaczek w Szczecinie! Marcelinka i Michalinka są radośniejsze

i

Autor: skeeze / pixabay Niezwykła operacja bliźniaczek w Szczecinie! Marcelinka i Michalinka "są radośniejsze"

Marcelinka i Michalinka miały zrośnięte czaszki! Niezwykła operacja bliźniaczek w Szczecinie!

2020-09-22 15:21

Pionierska operacja została przeprowadzona w Szczecinie - podało radio RMF FM. Najważniejsze, że wszystko poszło zgodnie z planem, a małe pacjentki czują się lepiej.

Jak poinformowało radio RMF FM bliźniaczki Marcelinka i Michalinka mają zrośnięte przedwcześnie czaszki. Dziewczynki mają zaledwie roczek. Jak podaje Wikipedia, kraniosynostoza to wada wrodzona polegająca na zarośnięciu szwów czaszkowych. Kraniosynostoza może się tworzyć jeszcze przed narodzinami lub w pierwszych miesiącach po porodzie, podczas zrastania kości w czaszce dziecka. Następstwem zrośnięcia szwów czaszkowych jest najczęściej deformacja czaszki, ponieważ zrośnięcie przynajmniej jednego z nich powoduje to, że mózg rośnie w kierunku wolnym od ucisku.

Zabieg przeprowadzono na oddziale neurochirurgii szpitala w Szczecinie-Zdrojach. Mama dziewczynek, Aleksandra Gerwatowska, powiedziała RMF FM, że jest bardzo zadowolona z efektów zabiegu, a dziewczynki są radośniejsze.  

- Takich operacji nasi specjaliści przeprowadzili już blisko 100. Po raz pierwszy w historii szpitala takiemu zabiegowi poddane zostały bliźnięta, a wyjątkowe jest to, że wada wystąpiła jednocześnie u bliźniąt dwujajowych - informuje szpital.

Maciej Hamankiewicz: Przepraszam za lekarzy, którzy przestraszyli się koronawirusa [Super Raport]
Sonda
Jak oceniasz pracę lekarzy w dobie epidemii koronawirusa?