Nie żyje Krystyna Łyczywek. Znana szczecińska fotografka miała sto lat

Świeca
Autor: Grzegorz Kluczyński

W czwartek, w wieku 100 lat zmarła znana na całym świecie szczecińska fotografka Krystyna Łyczywek, założycielka Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i Honorowa Obywatelka Szczecina.

Krystyna Łyczywek była pionierką powojennego Szczecina, romanistką, tłumaczką literatury francuskiej i wielką miłośniczką Francji, odznaczoną Orderem Francuskiej Legii Honorowej.

Jej życiową pasją była fotografia. Byłą założycielką Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej zdjęcia były prezentowane na całym świecie, m.in. w Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Niemczech, Rumunii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Krystyna Łyczywek była m.in. Honorową Obywatelką Miasta Szczecina. Została też uhonorowana Nagrodą Artystyczną Szczecina. Za zasługi dla kultury polskiej została uhonorowana złotym medalem Gloria Artis.

Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Do Szczecina przeprowadziła się tuż po wojnie wraz z mężem, adwokatem Romanem Łyczywkiem.

W sierpniu 2021 r. Krystyna Łyczywek skończyłaby 101 lat.

Czytaj też: Na Starym Mieście odkryto pozostałości krypty nieistniejącego kościoła Mariackiego. Jego fragment zachował się do dziś

Grób Jana Kobuszewskiego na Starych Powązkach. Niezapomniani
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE