Nie żyje Danuta Szyksznian-Ossowska. Legendarna łączniczka AK była przez lata związana z Pomorzem Zachodnim

i

Autor: Kerim44 / CC BY-SA 4.0 / wikipedia.org, gk Nie żyje Danuta Szyksznian-Ossowska. Legendarna łączniczka AK była przez lata związana z Pomorzem Zachodnim

Przeżyła 97 lat

Nie żyje Danuta Szyksznian-Ossowska. Legendarna łączniczka AK była przez lata związana z Pomorzem Zachodnim

2022-12-02 13:07

W wieku 97 lat zmarła Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka", "Szarotka". Była legendarną łączniczką Armii Krajowej w Wilnie. Po zakończeniu II wojny światowej związała się z Pomorzem Zachodnim, gdzie mieszkała i pracowała.

Danuta Szyksznian-Ossowska urodziła się 7 czerwca 1925 w Krakowie. Po kampanii wrześniowej wstąpiła do młodzieżowej organizacji konspiracyjnej w Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Wzięła udział w strajku szkolnym na znak protestu przeciwko usuwaniu przez władze litewskie polskich nauczycieli ze szkół.

W grudniu 1939 r. została łączniczką ZWZ o pseudonimie „Szarotka”. Po zajęciu Wilna przez Niemców w czerwcu 1941 została przyjęta do grupy łączniczek „Kozy” i przyjęła pseudonim „Sarenka”. W lipcu 1944 w czasie operacji „Ostra Brama” była łączniczką „Kapitana Jana” dowódcy dzielnicy „A” na prawym brzegu Wilii. Uniknęła aresztowania przez NKWD i podjęła służę w dywersyjnym oddziale specjalnym rtm. Zygmunta Augustowskiego – „Huberta'.

24 grudnia 1944 r. została aresztowana przez Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Państwowego i po wielodniowych przesłuchaniach skazana zaocznie na 10 lat łagrów. We wrześniu 1945 r., z powodu chorób spowodowanych warunkami życia i ciężką pracą została zwolniona z odbywania dalszej kary.

Wraz z rodziną zamieszkała w Drawnie na Pomorzu Zachodnim. W 1946 r. wyszła za mąż, przeniosła się do Darłowa i zaczęła pracować jako nauczycielka. Z powodu działalności w Armii Krajowej i pobyt w łagrze została zwolniona z pracy. W 1970 r. skończyła zaocznie studia pedagogiczne i podjęła pracę z dziećmi kalekimi w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Policach.

Po przejściu na emeryturę Danuta Szyksznian-Ossowska działała w organizacjach kombatanckich, pełniąc między innymi funkcje Wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i Wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie.

Danuta Szyksznian-Ossowska została wyróżniona za swoje zasługi. W 2009 r. otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Międzyzdrojów”, a w 2011 r. - „Szczecinianki Roku”. W 2018 roku została patronką Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie.

Sonda
Czy interesujesz się historią?
Groby rodzinne znanych polityków: Kwaśniewski, Wałęsa, Macierewicz, Komorowski, Korwin-Mikke | Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany