Zniszczony mural na szczecińskich Pomorzanach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zniszczony mural na szczecińskich Pomorzanach

Nie przetrwał nawet roku. Wandale zniszczyli mural na Pomorzanach [ZDJECIA, WIDEO]

2021-06-24 14:29

Nie przetrwał nawet roku. Odsłonięty w 40. rocznicę powstania "Solidarności" mural na szczecińskich Pomorzanach, po kilku miesiącach padł ofiarą wandali. Pseudografficiarz oszpecił malowidło swoim tagiem, wykazując nie tylko brak poszanowania dla cudzej pracy, ale udowadniając także nieznajomość współczesnej historii Polski.

Do incydentu doszło kilka dni temu na ulicy Dunikowskiego. Dolna część ściany pokrytej malowidłem została zamazana farbą w sprayu przez pseudografficiarza, który postanowił "oznaczyć" miejsce swoim tagiem.

Mural został odsłonięty w sierpniu 2020 r., w 40. rocznicę powstania "Solidarności". Powstał na szczytowej ścianie kamienicy u zbiegu al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Dunikowskiego. Jego stworzenie zajęło kilka dni. Autorką malowidła jest Sabina Twardowska, malarka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzieło upamiętniające wydarzenia 1980 roku przedstawia m.in. robotników unoszących dłonie w charakterystycznym geście, stoczniowe żurawie i przewodnie hasło obchodów 40. rocznicy powstania "Solidarności": "Człowiek rodzi się i żyje wolnym".

Czytaj więcej: Rocznica Sierpnia '80 w Szczecinie. Nowy mural upamiętnia wydarzenia sprzed 40 lat [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele "Solidarności" zapowiadają, że postarają się doprowadzić zniszczony mural do poprzedniego stanu.

Zobacz też: Wyjątkowy mural na 50. rocznicę wydarzeń Grudnia 1970 w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wandale zniszczyli historyczny mural na szczecińskich Pomorzanach