Zrekonstruowana brama szpitala wojskowego

i

Autor: Facebook / 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie Zrekonstruowana brama szpitala wojskowego

Robi wrażenie!

Nie ma już szpetnych luksferów. Brama szczecińskiego szpitala znów wygląda jak prawie 100 lat temu

2022-11-25 14:36

Szpital przy ul. Piotra Skargi to wyjątkowy obiekt, który śmiało można określić jako architektoniczną perełkę. Liczący sobie blisko 100 lat, modernistyczny kompleks na skraju Parku Kasprowicza właśnie przechodzi gruntowną modernizację, która ma na celu przywrócić mu dawny blask. Właśnie zakończył się remont głównej bramy szpitala, czyli jednego z pierwszych elementów, który widzą odwiedzający placówkę.

Zbudowany na przełomie lat 20. i 30. XX wieku kompleks Landes Frauenklinik, czyli kliniki dla kobiet prowincji pomorskiej, w którym obecnie mieści się szpital wojskowy, właśnie przechodzi gruntowną modernizację, mającą na celu przywrócenie mu dawnego wyglądu. Prace zaczęły się w listopadzie 2021 roku. W tym czasie m.in. odrestaurowano elewację i zaizolowano fundamenty.

Dużą uwagę zwraca odnowiony budynek głównej bramy szpitala. Charakterystyczne wejście na teren placówki zostało odnowione z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wyremontowano dach, odnowiono elewację, uzupełniono ubytki w cegłach, dawny blask odzyskała posadzka. Na podstawie historycznych rysunków i zachowanych zdjęć, udało się też zrekonstruować przeszkloną konstrukcję bramy, która zastąpiła toporne luksfery z czasów PRL.

Przed ekipami budowlanymi wciąż jednak bardzo dużo pracy. Pierwszy etap modernizacji szpitala ma zakończyć się w 2025 roku.

Brama szpitala wojskowego

i

Autor: Sedina.pl Brama szpitala wojskowego
Zrekonstruowana brama szpitala wojskowego

i

Autor: Facebook / 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie Zrekonstruowana brama szpitala wojskowego
Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu