Dlaczego nie działa telewizja naziemna?
Brak sygnału telewizyjnego w niektórych częściach Polski to efekt zmiany częstotliwości nadawania w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T planowanej na dni 3-5 czerwca. To drugi etap tzw. refarmingu - procesu, który rozpoczął się pod koniec marca.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej 5G. Oznacza to, że multipleksy telewizji naziemnej musi zostać poddanych reorganizacji, a co za tym idzie - część programów będzie musiała zmienić swoje częstotliwości. Dotyczy to kanałów nadawanych w paśmie 700 MHz.
Jak dostroić odbiornik?
Zmiany dotyczą nadajników rozsianych po całej Polsce, więc sytuacja z brakiem odbioru części kanałów TV dotyczy większości odbiorców. Co trzeba zrobić, żeby móc je ponownie oglądać? Okazuje się, że nie jest to skomplikowane zadanie i może wykonać je każdy z nas. Wystarczy włączyć w odbiorniku lub tunerze DVB-T funkcję automatycznego strojenia. Kanały zostaną wyszukane ponownie i ich lista zaktualizuje się automatycznie w ciągu zaledwie kilku minut. Niektóre telewizory zrobią to za nas i samoczynnie się zaktualizują, więc możemy nawet nie zauważyć, że nastąpiły jakieś zmiany.
Planujesz zakup telewizora? Powinieneś o tym pamiętać!
Jak informuje "SAT Kurier", decydując się na zakup nowego telewizora lub tunera DVB-T, już teraz warto zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie DVB-T2/HEVC i obsługuje najnowszy standard HbbTV 2.0.1, czyli nowy standard telewizji hybrydowej, któryw sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet. Ten standard ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
Polecany artykuł:
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ