Najnowocześniejszy w Szczecinie
Obiekt będzie znacząco różnił się od wszystkich pozostałych. W najnowocześniejszym, ekologicznym Ekoporcie nic się nie zmarnuje. Deszczówka zbierana będzie do podziemnych pojemników, a następnie zostanie wykorzystana do bieżącej obsługi obiektu. Baterie słoneczne zamontowane na dachu jednego z budynków pozwolą na zasilenie w energię elektryczną całego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Konstrukcje zostały przygotowane w taki sposób, że docelowo przyozdobią je pnące rośliny.
Nie tylko punkt zbiórki odpadów
Nowe, zagospodarowane 4 tysiące metrów kwadratowych daje mieszkańcom mnóstwo możliwości.
- Oczywiście za darmo będzie można tutaj oddać odpady, tak jak w pozostałych sześciu Ekoportach - informuje Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. - Tutaj zaprojektowana i wykonana została sala multimedialna. W weekendy, w godzinach otwarcia obiektu, po ustaleniach z radą osiedla, funkcjonowała będzie jako świetlica. Odbywały się w niej będą także różnego rodzaju szkolenia, konferencje czy lekcje z zakresu ekologii. Do dyspozycji wszystkich użytkowników dostępna będzie toaleta.
Częścią całego kompleksu są również: budynek garażowo-warsztatowy, magazyn, wiata czterostanowiskowa oraz sześciostanowiskowa. Uzupełnieniem wszystkiego są nasadzenia krzewów.
Ekoport zostanie otwarty na początku września. Inwestycja kosztowała 4,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 2,94 miliona złotych.