Most w Siekierkach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Most w Siekierkach

Najdłuższa przeprawa przez Odrę stanie się atrakcją turystyczną [GALERIA ZDJĘĆ]

2016-02-18 9:34

Transgraniczny szlak rowerowy i platformy widokowe to tylko część planów związanych z przywróceniem do życia nieczynnego od wielu lat mostu kolejowego w Siekierkach. Najdłuższa przeprawa przez Odrę ma wkrótce stać się atrakcją turystyczną.

Most łączący Siekierki z niemieckim Neurüdnitz o długości 785 metrów znajduje się 77 kilometrów od Szczecina. Wokół niego rozciągają się tereny starorzecza Odry nazywane Kostrzyneckim Rozlewiskiem. To wyjątkowo cenne, naturalne rozlewisko Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym, część transgranicznego kompleksu przyrodniczego. Rozlewisko to także miejsce występowania unikatowego gatunku ptaków - puchacza Bubo-Bubo. Tereny objęte są ochroną siedliskową i ptasią w ramach europejskiej sieci Natura 2000.

Most w Siekierkach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Most w Siekierkach

- Zmienia się turystyka. Czas wakacji chcemy spędzać aktywnie i jako region turystyczny powinniśmy odpowiadać na te potrzeby - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Jest zapotrzebowanie na niebanalne miejsca i historie. Most w Siekierkach spełnia te warunki, tu będą się rozpoczynały tworzone przez nas szlaki rowerowe.

Projekt będzie realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w porozumieniu  z Gminą Cedynia oraz stroną niemiecką, reprezentowaną przez urząd Barnim-Oderbruch.

Przed wojną znajdowały się tutaj dwa mosty - kolejowy i drogowy. Obie konstrukcje zostały zniszczone w 1945 roku. Przeprawa kolejowa została odbudowana w latach 50. XX wieku i służyła wyłącznie do celów wojskowych. Obecnie jest on odcięty od linii kolejowej. Po stronie niemieckiej, w miejscu torów powstał szlak rowerowy. Ciekawostką są pozostałości dawnego mostu drogowego. Do chwili obecnej można podziwiać jego zachowane przyczółki.

Przeczytaj również: Wilki zbliżają się do Szczecina

Nasi Partnerzy polecają