Meteor

i

Autor: enriquelopezgarre / CC0 / pixabay.com

Nad Polską przeleciał METEOR! Niecodzienne zjawisko było też widoczne w Szczecinie! [WIDEO]

2021-01-30 0:00 Materiał sponsorowany

Końcówka stycznia 2021 roku obfituje w zjawiska astronomiczne. W nocy z czwartku na piątek mogliśmy podziwiać widowiskową pełnię Wilczego Księżyca, a w piątkowy poranek, 29 stycznia zaskoczyło nas kolejne spektakularne zjawisko, a mianowicie przelot bardzo jasnego bolidu, który był widziany w zachodniej części kraju, także w Szczecinie.

Meteor będący jasnym bolidem pojawił się na niebie kilka minut po godzinie 7:00. Był on doskonale widoczny w kilku województwach w zachodniej części kraju, zwłaszcza w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem.

Przelatujący jasny punkt był widoczny nad horyzontem w jego południowo-wschodniej części. Zjawisko zostało zarejestrowane m.in. przez kamery monitoringu.

Zobacz też: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w Szczecinie. Poszukiwani rachmistrzowie. Ile można zarobić?

Dlaczego możemy zobaczyć przelatujące bolidy?

Do takich zjawisk dochodzi, gdy do ziemskiej atmosfery wpadnie jakiś niewielki obiekt, zwykle o wymiarach od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów. W zetknięciu z atmosferą, meteor rozgrzewa się i tworzy charakterystyczną łunę. Zazwyczaj taki obiekt rozpada się, zanim dotrze do powierzchni Ziemi. Gdy jednak do tego dojdzie, mamy już do czynienia z meteorytem.

Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają