Rozpoczął się montaż

Na "psim polu" zamieszkają... jaskółki. Ogromna konstrukcja stanie na osiedlu Zawadzkiego

2023-03-15 8:00

Nowy park na "psim polu" na osiedlu Zawadzkiego w Szczecinie nabiera kształtów. Widać już pierwsze efekty prac rozpoczętych kilka miesięcy temu, m.in. w postaci wytyczonych alejek. Do przyszłego parku przywieziono również wielką stalową konstrukcję, która będzie służyć... jaskółkom.

Pusta polana między blokami przy ulicach Szafera, Zawadzkiego i Marlicza, przez wiele lat nie miała żadnego konkretnego przeznaczenia. Nieużytek służył przede wszystkim do wyprowadzania psów, stąd jego potoczna nazwa "psie pole". Pięć miesięcy temu rozpoczęły się prace, mające na celu uatrakcyjnienie tego miejsca.

Jednym z charakterystycznych elementów nowego parku będzie wielka wieża dla jaskółek. Stalowa konstrukcja jest już na miejscu, jeszcze w tym tygodniu powinna zostać zamontowana.

- Wieża dla jaskółek jest wyborem szczecinian, którzy zdecydowali, że chcieliby takiego obiektu w swoim otoczeniu. Wybrali projekt w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Wieża została złożona już na placu budowy i rozpoczyna się jej montaż.

Wcześniej na "psim polu" pojawiły się między innymi nowe chodniki, asfaltowa droga rowerowa, wytyczono również miejsca pod plac zabaw.

- Czas teraz, mimo niesprzyjającej pogody dla prac ziemnych, na kolejne nowości - dodaje Andrzej Kus. - W kwietniu zaczną pojawiać się nowe nasadzenia, a dokładniej 311 drzew i ponad 1800 krzewów.

W nowym parku swoje miejsce znajdą również inne stworzenia. Ustawione tam będą nietypowe domy, przeznaczone dla owadów i motyli. Dodatkowo znajdzie się tam łąka kwietna przyciągająca owady.

Nazwa, chociaż potoczna, zobowiązuje. Na "psim polu" powstanie ogrodzony wybieg dla psów z kładkami do ćwiczeń, urządzeniami do slalomu itp.

- Przy nim będą kosze z podajnikami na worki z odchodami, piesuary, również ławki - dodaje Andrzej Kus. - Poprowadzone zostanie także przyłącze energetyczne, co pozwoli na oświetlenie nowego miejsca.

Prace powinny zakończyć się jesienią. Ich koszt to prawie 3,9 miliona złotych.

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Opuszczone domy na szczecińskim Krzekowie wkrótce obrócą się w gruz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany