Na przejazdach kolejowych pojawiły się charakterystyczne żółte naklejki. Co oznaczają?

2018-06-15 10:02

W ostatnich dniach na przejazdach kolejowych w całej Polsce, także w Szczecinie, pojawiły się żółte naklejki. Ich celem jest przede wszystkim poprawa naszego bezpieczeństwa, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich niszczyć bądź zrywać.

Od czerwca 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce zostało oznakowanych naklejkami w jaskrawym żółtym kolorze, na których widnieje indywidualny numer przejazdu, a także telefony alarmowe. W przypadku, gdy nagle na przejeździe samochód odmówi posłuszeństwa i zatrzyma się na torach, szybkie zgłoszenie na numer alarmowy 112 pozwoli precyzyjnie określić miejsce zdarzenia, a kolejarze będą mogli szybko wstrzymać ruch pociągów, by zapobiec wypadkowi.

Żółte naklejki na przejazdach kolejowych

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Żółte naklejki na przejazdach kolejowych

Dla naszego bezpieczeństwa

Akcję znakowania skrzyżowań kolejowo-drogowych przeprowadziła w maju spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Od 26 kwietnia do 31 maja oznakowanych zostało blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych na terenie całego kraju. Na każdym przejeździe znajdują się co najmniej dwie żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze, między operatorami numeru 112 a służbami PKP PLK, odpowiedzialnymi za ruch pociągów, zapewni szybkie reakcje na zagrożenia, czyli wstrzymanie ruchu pociągów na danym odcinku.

Przeczytaj również: Straciły życie pod kołami pociągu. W Internecie rozlała się fala hejtu

- Dodatkowe informacje, na żółtych naklejkach, umieszczone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przejazdach kolejowo-drogowych ułatwiają i przyśpieszają działania dla bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów - mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - To kolejna inicjatywa, która ogranicza zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych.

Kampania "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!"

Od czerwca w pociągach, na dworcach, portalach społecznościowych i stronach partnerów kampanii "Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!" pojawiają się filmy oraz infografiki przypominające o tym, gdzie na przejeździe jest żółta naklejka PLK, a także w jaki sposób i w jakich sytuacjach korzystać z numerów na niej podanych.

Gdzie szukać żółtych naklejek?

Odblaskowe naklejki znajdują się na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja lub na słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki. Na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery "awaryjne". Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego przypisany jest do konkretnego przejazdu (nr linii kolejowej i jej kilometr). Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość niebezpiecznego zdarzenia.

Żółte naklejki na przejazdach kolejowych

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Żółte naklejki na przejazdach kolejowych

Numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.

Numery podane "w razie awarii" służą do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Jak zgłosić zdarzenie na przejeździe?

W przypadku awarii lub zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia za pomocą specjalnie stworzonego łącza służby PKP PLK. Następnie wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

Przeczytaj również: Przejażdżka quadem zakończyła się tragicznie. Nie żyje 42-letni mężczyzna

Zobacz #TOWIDEO: