Liczby przerażają!

Na potencję, na pasożyty i wiele innych. Tysiące tabletek przechwyconych przez zachodniopomorskich celników

2022-12-20 16:50

Mimo, iż nie znają ich prawdziwego składu ani pochodzenia, Polacy masowo sprowadzają preparaty, które w założeniu mają pomóc zdrowiu, jednak tak naprawdę mogą bardzo zaszkodzić. Przesyłki pochodzące z krajów spoza Unii Europejskiej regularnie są sprawdzane przez odpowiednie służby, a fałszywe leki są zatrzymywane. Ich ilości są ogromne!

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej regularnie kontrolują przesyłki przychodzące do mieszkańców z Zachodniopomorskiego spoza terenu Unii Europejskiej. Paczki są sprawdzane m.in. pod kątem sprowadzania niedozwolonych produktów, pseudoleków, produktów podrobionych i niebezpiecznych. Kontroli podlega też deklarowana wartość przesyłki, co często kończy się decyzją o zapłacenia cła i podatku VAT od sprowadzanych produktów.

Pseudoleki w przesyłkach pocztowych

Od początku 2022 roku funkcjonariusze zatrzymali łącznie ponad 8,5 tys. różnych tabletek i prawie 4 kg sterydów.

- Ostatni rok pokazuje, że wśród pseudoleków sprowadzanych spoza UE dominują leki na potencję (2.610 tabletek) oraz przeciwpasożytnicze i owadobójcze (2.164 tabletki) - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Na początku roku sprowadzana była jeszcze Amantadyna i preparaty z jej zawartością. Wśród tych paraleków znajdują się też leki na serce, układ oddechowy, wspierające metabolizm, antydepresanty i preparaty przeciwinfekcyjne. Niektórzy sprowadzają po kilka tabletek, inni preferują robienie większych zapasów. Najmniejsza liczba tabletek w przesyłce to 4 tabletki przeciwpasożytnicze, a największa 695 tabletek leków przeciwpasożytniczych.

Leki najczęściej produkowane są w Indiach, ale sprowadzane są z Indii, Chin, Mołdawii, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zgoda na przywóz leków

Na sprowadzanie leków z zagranicy wymagana jest zgoda Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dozwolony jest tylko osobisty przywóz z zagranicy do 5 najmniejszych opakowań leku stosowanego na własny użytek.

Sprowadzanie preparatów medycznych z zagranicy, zwłaszcza gdy pochodzą one z niewiadomego źródła, jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale może być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

- Przypominamy, że tego typu preparaty nie gwarantują swojej skuteczności, a mogą być bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia lub życia - dodaje Małgorzata Brzoza. - Nie znamy substancji, których użyto do ich produkcji, a które mogą być bardzo szkodliwe. Nie znamy warunków sanitarnych, w których je produkowano. Nie mamy też pewności w jakich warunkach były przechowywane, a tylko odpowiednie przechowywanie leków gwarantuje, że nie straciły one swoich właściwości.

Fałszywe leki i podróbki – jak nie dać się oszukać?

Problem z podróbkami leków jest powszechny i bardzo poważny – z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet co setny lek na polskim rynku jest podrobiony.

Kupujesz leki na receptę, wyroby medyczne, suplementy lub kosmetyki? Nie daj się oszukać! Pamiętaj:

  • kupuj leki tylko ze sprawdzonego źródła,
  • jeśli leki zamawiasz w Internecie, to z hurtowni powinny trafić od razu do apteki, bez pośredników.
Sonda
Czy kupujesz lekarstwa przez internet?
Spektakularna akcja celników. Zlikwidowali jaskinię hazardu na Turzynie