Na Pomorzu Zachodnim znaleziono "polskie piramidy"

2016-02-25 10:00 Grzegorz Kluczyński
Archeolodzy znaleźli w Dolicach grobowce megalityczne sprzed 6 tysięcy lat
Autor: pixabay.com / CC0 Archeolodzy znaleźli w Dolicach grobowce megalityczne sprzed 6 tysięcy lat

Szczecińscy archeolodzy odkryli kilkanaście nieznanych do tej pory, monumentalnych grobowców megalitycznych, które często określane są mianem "polskich piramid".  

Odkrycia dokonano w okolicach Dolic, w ramach programu badawczo-konserwatorskiego prowadzonego przez archeologów z Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Grobowce megalityczne to są takie obiekty, które interpretowane są jako chowano ważne w danej społeczności osoby. Mają około sześciu tysięcy lat - mówi dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - Do niedawna myśleliśmy, że tych grobowców zachowało się tylko kilka, a okazuje się, że mamy ich około trzydziestu.

Na terenie Polski konstrukcje megalityczne zachowały się wyłącznie na terenach leśnych. Jedną z najsłynniejszych konstrukcji tego typu na świecie jest brytyjskie Stonehenge.

Przeczytaj również: Niebezpiecznie na Duńskiej. Kobieta zginęła pod kołami

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE