Opieka nad dzieckiem

i

Autor: mat. prasowe Opieka nad dzieckiem

Na czym polega i komu przysługuje opieka nad zdrowym dzieckiem

2019-02-11 9:06

Opieka nad dzieckiem przede wszystkim kojarzy się z chorobą naszej pociechy. Nie zawsze jednak musi to wyglądać w taki sposób. Przepisy prawa mówią również o możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym. Jak to wygląda w praktyce?

Opieka nad dzieckiem zdrowym

Tego rodzaju opieka przysługuje zarówno matce, ojcu, jak i opiekunowi dziecka. Wówczas to praca nie jest wykonywana, na rzecz sprawowania opieki nad dzieckiem. Istnieją jednak pewne ograniczenia w tym zakresie. Mianowicie z opieki nad dzieckiem zdrowym, można korzystać do momentu, w którym dziecko ukończy wiek 14 lat.

Opiekę sprawować można w wymiarze czasu 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Nie ma tutaj znaczenia liczba posiadanych dzieci, wymiar ten zostaje niezmienny. Ograniczeniem do skorzystania z tego przywileju nie może być również fakt, że inna osoba, na przykład niepracująca, może w tym czasie sprawować opiekę nad dzieckiem.

Niestety 2 dni przysługują obojgu rodzicom łącznie. W tym przypadku należy podjąć decyzję czy zostaną one wykorzystane przez ojca, czy matkę dziecka. Istnieje również możliwość podzielenia się opieką po jednym dniu dla każdego z rodziców.

Jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

i

Autor: mat. prasowe Jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

Pracownik może wnioskować do pracodawcy o udzielenie dni wolnych łącznie lub oddzielnie. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby połączyć te dni, na przykład z urlopem wypoczynkowym. Jedynym ograniczeniem jest fakt, iż liczba wolnych dni z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem, nie może przekroczyć dwóch, w danym roku kalendarzowym.

Warto również pamiętać o tym, że dni wolne nie przechodzą na kolejny rok. Jeśli nie zostaną przez pracownika wykorzystane, po prostu przepadną.

Opieka nad dzieckiem a urlop macierzyński

Kiedy kobieta urodzi i przebywa na urlopie macierzyńskim, nie jest w stanie wykorzystać dni wolnych na sprawowanie opieki nad dzieckiem zdrowym. Warto wówczas pamiętać, że nie są to dni stracone, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do tego by wykorzystał je ojciec dziecka. Fakt, że matka przebywa z dzieckiem w domu i może sprawować nad nim bezpośrednią opiekę jest w tym przypadku całkowicie nieistotny.

Dodatkowo podczas tych dwóch dni zachowuje się prawo do pełnego wynagrodzenia za pracę. Warto więc zdecydować się na skorzystanie z opieki i przedłużyć sobie czas, który można spędzić z rodziną. Nadmienić należy, że przywilej ten należy się pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Niestety tego typu świadczenia nie będą przysługiwały przy umowie o dzieło lub też umowie-zleceniu.

Artykuł sponsorowany
 

Nasi Partnerzy polecają